Arkadia

Arkadia

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:

W Polsce niewiele ogrodów pamięta czasy tak odległe jak Ogród Arkadyjski Heleny Radziwiłłowej. Założony został już w roku 1778 w wyniku docierającej do Polski mody na tzw. ogrody angielskie, które zdecydowanie zrywały z normami estetycznymi czasów baroku stawiając na swobodę w żonglowaniu formą i eksperymenty.

Projekt ogrodu sentymentalnego

Mimo ogromnej różnorodności ogród ten nie ma w sobie jednak ani odrobiny chaosu – koncepcja i polot projektanta (Szymon Bogumił Zug) widać na każdym kroku. Widać również kobiecą rękę i delikatność, która bezsprzecznie świadczy o tym, że sama księżna miała przy powstawaniu projektu swój udział. Właśnie pod koniec XVIII w. powstały zlokalizowane na terenie ogrodu budowle świadczące o angielskich inspiracjach – Świątynia Diany, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.
Budowle te wskazują na zainteresowanie epoką starożytności – w wyraźny sposób kojarzą się z estetyką starożytnej Grecji i Rzymu. Kolumny, portale, łuki – wszystko to sprawia że przechadzając się po ogrodzie możemy poczuć się niemal jak greccy filozofowie lub rzymscy senatorowie. Począwszy od przełomu XVIII i XIX w. stylistyka ogrodu zaczęła ciążyć w stronę romantyzmu.

Przeczytaj również:   Skrzyżowanie Wełny i Nielby

Arkadia ogród sentymentalny i jego tajemnice

Koncepcja Księżnej rozwijała się nadal, tym razem z udziałem Henryka Ittara, młodego, jednak niezwykle zdolnego architekta. To właśnie tym czasom zawdzięczamy budowle takie jak Grobowiec Złudzeń czy Cyrk Rzymski. Ogród jest dziełem niezwykle złożonym. Każdy obiekt nacechowany jest symboliką mitologiczną, narodowościową lub masońską. Stanowi niezwykłą gratkę dla wszystkich spragnionych tajemnic i historii czekających na odkrycie.

Przeczytaj również:   Polskie piramidy

Na każdym kroku widać wielkość osobowości księżnej, jej wyobraźnię i erudycję. W wielu budowlach ogrodu znajdujemy wyraźne odniesienia do kultur innych krajów europejskich, np. symboliczny nagrobek wzorowany na prawdziwym grobie J.J.Rousseau. Aby trafić do ogrodu najlepiej wyruszyć z Łowicza w stronę Arkadii i Nieborowa. Wraz ze zlokalizowanym w Nieborowie Ogrodem Barokowym stanowi on miejsce, które przynajmniej raz w życiu trzeba odwiedzić aby poznać dziedzictwo kulturowe własnego kraju.

ARKADIA OGRÓD SENTYMENTALNY

ładowanie mapy - proszę czekać...

ARKADIA OGRÓD SENTYMENTALNY 52.066396, 20.070262 ARKADIA OGRÓD SENTYMENTALNY

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC