Arkadia

Arkadia Nieborów

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Natura, Turystyka
  4. /
  5. Arkadia Nieborów

W Polsce niewiele ogrodów pamięta czasy tak odległe jak Ogród Arkadyjski Heleny Radziwiłłowej. Założony został już w roku 1778 w wyniku docierającej do Polski mody na tzw. ogrody angielskie, które zdecydowanie zrywały z normami estetycznymi czasów baroku stawiając na swobodę w żonglowaniu formą i eksperymenty.

Atrakcje

Mimo ogromnej różnorodności ogród ten nie ma w sobie jednak ani odrobiny chaosu – koncepcja i polot projektanta (Szymon Bogumił Zug) widać na każdym kroku. Widać również kobiecą rękę i delikatność, która bezsprzecznie świadczy o tym, że sama księżna miała przy powstawaniu projektu swój udział. Właśnie pod koniec XVIII w. powstały zlokalizowane na terenie ogrodu budowle świadczące o angielskich inspiracjach – Świątynia Diany, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.

Budowle te wskazują na zainteresowanie epoką starożytności – w wyraźny sposób kojarzą się z estetyką starożytnej Grecji i Rzymu. Kolumny, portale, łuki – wszystko to sprawia że przechadzając się po ogrodzie możemy poczuć się niemal jak greccy filozofowie lub rzymscy senatorowie. Począwszy od przełomu XVIII i XIX w. stylistyka ogrodu zaczęła ciążyć w stronę romantyzmu.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek Czocha

Arkadia ogród sentymentalny i jego tajemnice

Koncepcja Księżnej rozwijała się nadal, tym razem z udziałem Henryka Ittara, młodego, jednak niezwykle zdolnego architekta. To właśnie tym czasom zawdzięczamy budowle takie jak Grobowiec Złudzeń czy Cyrk Rzymski. Ogród jest dziełem niezwykle złożonym. Każdy obiekt nacechowany jest symboliką mitologiczną, narodowościową lub masońską. Stanowi niezwykłą gratkę dla wszystkich spragnionych tajemnic i historii czekających na odkrycie.

Na każdym kroku widać wielkość osobowości księżnej, jej wyobraźnię i erudycję. W wielu budowlach ogrodu znajdujemy wyraźne odniesienia do kultur innych krajów europejskich, np. symboliczny nagrobek wzorowany na prawdziwym grobie J.J.Rousseau. Aby trafić do ogrodu najlepiej wyruszyć z Łowicza w stronę Arkadii i Nieborowa. Wraz ze zlokalizowanym w Nieborowie Ogrodem Barokowym stanowi on miejsce, które przynajmniej raz w życiu trzeba odwiedzić aby poznać dziedzictwo kulturowe własnego kraju.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Góra Ślęża

Godziny otwarcia

1 marca – 30 kwietnia
wtorek – niedziela / godz. 10.00–16.00 (Niedziela Wielkanocna – zamknięte dla zwiedzających; Poniedziałek Wielkanocny – otwarte dla zwiedzających w godz. 10.00–16.00)
wtorek – wstęp wolny
27-29 kwietnia- ekspozycja otwarta (10.00 – 18.00)
30 kwietnia – ekspozycja otwarta (10.00 – 18.00) – wstęp wolny

1 maja – 30 czerwca
poniedziałek – niedziela / godz. 10.00–18.00
poniedziałek – wstęp wolny (oprócz dni świątecznych i długich weekendów)

1 lipca – 30 września
poniedziałek – piątek / godz. 10.00–16.00
poniedziałek – wstęp wolny (oprócz dni świątecznych i długich weekendów)
soboty, niedziele i święta / godz. 10.00–18.00

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Rezerwat Niebieskie Źródła

1 – 31 października
wtorek – niedziela / godz. 10.00–16.00
wtorek – wstęp wolny

Ceny biletów

13.00 PLN – Nieborów, Park – Normalny
9.00 PLN – Nieborów, Park – Ulgowy
75.00 PLN – Nieborów i Arkadia – Rodzinny

Parking

Nieborów- możliwość zaparkowania auta wzdłuż ogrodzenia
Arkadia – gminny parking przed wejściem do Ogrodu
PARKINGI SĄ BEZPŁATNE!

Dojazd

Muzeum w Nieborowie i Arkadii
ul. Aleja Lipowa 35
99-416 Nieborów

ARKADIA OGRÓD SENTYMENTALNY

ładowanie mapy - proszę czekać...

ARKADIA OGRÓD SENTYMENTALNY 52.066396, 20.070262 ARKADIA OGRÓD SENTYMENTALNY

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
post-image
Militaria Technika Turystyka

Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC