Kanał Elbląski

Kanał Elbląski

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Technika, Turystyka
  4. /
  5. Kanał Elbląski

Na terenie Polski znaleźć możemy wiele zabytków techniki, jednak mało który jest w stanie zaimponować rozmachem zastosowaniem nowatorskich idei konstrukcyjnych w takim stopniu jak Kanał Elbląski. Choć trudno w to uwierzyć obiekt ten ma już ponad 150-letnią historię, a od prawie wieku z przerwami na konserwację odbywają się tu rejsy wycieczkowe. Co właściwie sprawia, że kanał ten jest jedyny w swoim rodzaju i stanowi jedną z najbardziej interesujących atrakcji naszego kraju?

Niezwykłość Kanału Elbląskiego

Bynajmniej nie chodzi wyłącznie o liczby, choć również one robią wrażenie – Kanał Elbląski jest najdłuższym żeglownym szlakiem rzecznym w Polsce. Wraz z odgałęzieniami, takimi jak Kanał Iławski czy Jagielloński ma ponad 150 km długości. Tym, co czyni ten obiekt wyjątkowym i to nie tylko w skali Europy ale również świata jest rozwiązanie które pozwoliło na pokonanie niemal stumetrowej różnicy wysokości pomiędzy jeziorem Druzno i Buczyńcem.

Przeczytaj również:   Jezioro Łuknajno

Rozwiązaniem o którym mowa jest system 5 pochylni oraz torów, po których statki są przeciągane przy pomocą stalowych lin. Oznacza to ni mniej ni więcej, że ok. 10 km żeglujące po kanale łodzie pokonują nie zanurzone w wodzie. Liny poruszane są przez koło wodne. Projektantem kanału był Georg Jacob Steenke.

Przeczytaj również:   Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Budowę rozpoczęto w 1844 roku, zakończono w 1881. Pierwotnie kanał miał służyć głównie usprawnieniu transportu towarów z Prus Wschodnich (czyli dzisiejszych Warmii i Mazur) do Gdańska i bardziej odległych ośrodków przy wykorzystaniu bałtyckich szlaków wodnych. Inwestycja była gigantyczna – szacuje się, że całe przedsięwzięcie kosztowało o ok. 10% więcej niż wzniesienie Wieży Eiffl’a.

Kanał Elbląski rewitalizacja

Kanał Elbląski był w ostatnich latach rewitalizowany co wiązało się z ograniczeniem dostępności do szlaku. Obecnie jest jednak równie sprawny jak w 1912 r. kiedy to odbył się na nim pierwszy rejs turystyczny. Każdego roku korzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy turystów przyciągając nie tylko Polaków, ale również licznych gości z zagranicy. Rejs po Kanale Elbląskim z pewnością dostarczy niesamowitych wrażeń i pozwoli lepiej zorientować się w historii techniki.

Kanał Elbląski

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kanał Elbląski 54.034368, 19.580147 Kanał Elbląski

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC