najstarsze drzewo w polsce

Najstarsze drzewo w Polsce

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Natura, Turystyka
  4. /
  5. Najstarsze drzewo w Polsce

Żywy pomnik przyrody – najstarsze drzewo w Polsce

Prawie każdy mieszkaniec Polski jest w stanie wymienić kilka słynnych dębów, jak chociażby Dąb Bartek czy Dąb Bolesław. Tymczasem najstarsze drzewo w naszym kraju wcale nie jest dębem. Tytuł ten należy do cisu znajdującego się w Henrykowie Lubańskim koło Lubania na Dolnym Śląsku. Na podstawie znanych ludzkości metod nie da się dokładnie obliczyć jego wieku, udało się jednak ustalić, że ma nie mniej niż 1250 lat. Niektórzy naukowcy którzy go badali mówią nawet o 1300, 1400 czy 1500.

Niezależnie od tego, którzy z nich mają rację – to drzewo jest o wiele starsze niż dęby uznawane za nasze symbole narodowe. Cis henrykowski rośnie opierając się o jeden z wiejskich domów. Na pierwszy rzut oka nie robi szczególnego wrażenia, choć naturalnie od razu widać że nie jest typowym przedstawicielem tego gatunku. Obwód pnia wynosi grubo ponad 4 metry. Jeszcze w latach osiemdziesiątych grubość ta przekraczała 5 metrów.

Przeczytaj również:   Wyspa Zamkowa

Najstarsze drzewo w Polsce – ostatnie uszkodzenia

Cis miał wówczas odnogę, która niestety odpadła od drzewa wskutek wichury mającej miejsce w roku 1989. Ujrzenie cisa henrykowskiego w pełnej okazałości nic nie kosztuje. Dzięki staraniom gminy Lubań utworzona została droga dojazdowa, płot oraz tablica na której znajdziemy informację o tym co na temat historii drzewa udało się dowiedzieć (np. to, że w roku 1813 jego pień został pocięty przez Kozaków). W najbliższym czasie planowane są prace mające na celu poprawienie estetyki otoczenia drzewa, między innymi odnowienie elewacji stodoły obok której się znajduje. Drzewo to status pomnika przyrody posiada dopiero od 6 kwietnia 1992.

Przeczytaj również:   Kościół św. Idziego

Od tego czasu niestety jego stan się nie poprawia – w ciągu kilku ostatnich lat zaczął usychać. Eksperci twierdzą, że dzieje się tak wskutek uszkodzenia systemu korzeniowego, które najprawdopodobniej nastąpiło w wyniku działalności ryjących pod ziemią zwierząt. W tej chwili trwają prace nad ocaleniem cisa, jednak prawda jest taka, że to być może ostatnia okazja aby go odwiedzić. Później tytuł najstarszego drzewa w Polsce trafi zupełnie gdzie indziej.

Najstarsze drzewo w Polsce

ładowanie mapy - proszę czekać...

Najstarsze drzewo w Polsce 51.172563, 15.215946 Najstarsze drzewo w Polsce

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC