zamek krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 2, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka, Zamki w Polsce
  4. /
  5. Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór historia

Zamek Krzyżtopór to majestatyczna pamiątka włoskich wpływów, które w XVII w. rządziły sztuką i architekturą na terenie Polski zlokalizowana jest w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Mimo, że zamek został kompletnie spalony już w wieku XVIII przez wojska rosyjskie jego bryła i większość elementów architektonicznych (ok. 90%) zachowała się do naszych czasów, dlatego coraz częściej słychać o planach rekonstrukcji całego obiektu i przywrócenia mu minionego blasku.

Póki co zamek Krzyżtopór pozostaje jednak ruiną, co – trzeba to jasno zaznaczyć – dodaje mu pewnego uroku. Jedną z najciekawszych cech zamku Krzyżtopór wydaje się być to, że prawie nic tam nie pozostawiono przypadkowi, wszystko ma symboliczne znaczenie. Nawet ilość okien odpowiada ilości dni w roku, ilość sal – ilości miesięcy, pokoi – liczbie tygodni a wież – ilości kwartałów (o ile liczba 4 może być przypadkowa, to pozostałe już nie). Warta wyjaśnienia jest geneza nazwy zamku. Jego fundatorem był Krzysztof Ossoliński.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Jezioro Jeziorak

Ciekawostki

Nazwa jest połączeniem pierwszej sylaby jego imienia ze słowem „topór”, które było nazwą herbu rodziny Ossolińskich.Pierwotna nazwa brzmiała więc „Krzysztopór” która w 1631 została zmieniona na „Krzyżtopór”. W tym czasie przy wejściu na tablicy wyryto inskrypcję „Krzyż obrona / Krzyż podpora / Dziatki naszego Topora”, która stanowiła kredo Ossolińskiego, zagorzałego zwolennika katolicyzmu i zajadłego przeciwnika reformacji.
Krzysztof Ossoliński poległ w roku 1649. Jego zamek od tego czasu przechodził z rąk do rąk, był między innymi własnością m.in. Kalinowskich, Morsztynów czy Łempickich.

Tych ostatnich w XIX w. gdy był już ruiną. Mimo że Łempiccy dysponowali wystarczającymi pieniędzmi aby odrestaurować zamek pozostawili go w stanie, w jakim znajdował się od 1770. Traktowali go jako romantyczną scenerię i miejsce którego nie warto zmieniać. Trzeba przyznać, że wizyta na zamku Krzyżtopór pomaga zrozumieć ten punt widzenia.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Top 5 Ciekawych Miejsc w Polsce w 2018

Zamek Krzyżtopór zwiedzanie i godziny otwarcia

Zwiedzanie zamku jest możliwe od kwietnia do października za niewielką opłatą. Dyskretna surowość tego obiektu spodoba się każdemu wielbicielowi historii.

od 1 kwietnia do 31 sierpnia w godzinach od 8:00 do 20:00,

od 1 września do 31 października w godzinach od 8:00 do 18:00,

poza sezonem turystycznym

od 1 listopada do 28 lutego w godzinach od 8:00 do 16:00,

od 1 marca do 31 marca w godzinach od 8:00 do 18:00,

Cennik

Ceny biletów wstępu w sezonie turystycznym:
Bilet normalny – 11 zł/os
Bilet ulgowy* – 8 zł/os
Bilet normalny dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób – 9 zł/os
Bilet ulgowy* dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób – 7 zł/os
Bilet ulgowy** (dla posiadaczy karty dużej rodziny – po okazaniu karty) – 6 zł/os
Bilet ulgowy*** (dla osób niepełnosprawnych) – 5 zł/os

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Arkadia Nieborów

Ceny biletów wstępu poza sezonem turystycznym:
Bilet normalny – 9 zł/os
Bilet ulgowy* – 6 zł/os
Bilet normalny dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób – 7 zł/os
Bilet ulgowy* dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób – 5 zł/os
Bilet ulgowy** (dla posiadaczy karty dużej rodziny – po okazaniu karty) – 6 zł/os
Bilet ulgowy*** (dla osób niepełnosprawnych) – 5 zł/os

Dojazd

Oficjalna strona zamku: krzyztopor.org.pl
Ujazd 73, 27-570 Iwaniska, świętokrzyskie
Zamek znajduje się 15 km na południowy zachód od Opatowa, przy drodze nr 758 łączącej Iwaniska z Klimontowem.

ZAMEK KRZYŻTOPÓR

ładowanie mapy - proszę czekać...

ZAMEK KRZYŻTOPÓR 51.598627, 19.923996 ZAMEK KRZYŻTOPÓR

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
post-image
Militaria Technika Turystyka

Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC