zamek krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 2, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka, Zamki w Polsce
  4. /
  5. Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór – Perełka architektoniczna

Zamek Krzyżtopór to majestatyczna pamiątka włoskich wpływów, które w XVII w. rządziły sztuką i architekturą na terenie Polski zlokalizowana jest w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Mimo, że zamek został kompletnie spalony już w wieku XVIII przez wojska rosyjskie jego bryła i większość elementów architektonicznych (ok. 90%) zachowała się do naszych czasów, dlatego coraz częściej słychać o planach rekonstrukcji całego obiektu i przywrócenia mu minionego blasku.

Póki co zamek Krzyżtopór pozostaje jednak ruiną, co – trzeba to jasno zaznaczyć – dodaje mu pewnego uroku. Jedną z najciekawszych cech zamku Krzyżtopór wydaje się być to, że prawie nic tam nie pozostawiono przypadkowi, wszystko ma symboliczne znaczenie. Nawet ilość okien odpowiada ilości dni w roku, ilość sal – ilości miesięcy, pokoi – liczbie tygodni a wież – ilości kwartałów (o ile liczba 4 może być przypadkowa, to pozostałe już nie). Warta wyjaśnienia jest geneza nazwy zamku. Jego fundatorem był Krzysztof Ossoliński.

Przeczytaj również:   Zamek w Będzinie

Nazwa zamku Krzyżtopór

Nazwa jest połączeniem pierwszej sylaby jego imienia ze słowem „topór”, które było nazwą herbu rodziny Ossolińskich.Pierwotna nazwa brzmiała więc „Krzysztopór” która w 1631 została zmieniona na „Krzyżtopór”. W tym czasie przy wejściu na tablicy wyryto inskrypcję „Krzyż obrona / Krzyż podpora / Dziatki naszego Topora”, która stanowiła kredo Ossolińskiego, zagorzałego zwolennika katolicyzmu i zajadłego przeciwnika reformacji.
Krzysztof Ossoliński poległ w roku 1649. Jego zamek od tego czasu przechodził z rąk do rąk, był między innymi własnością m.in. Kalinowskich, Morsztynów czy Łempickich.

Przeczytaj również:   Ruiny w Trzęsaczu

Tych ostatnich w XIX w. gdy był już ruiną. Mimo że Łempiccy dysponowali wystarczającymi pieniędzmi aby odrestaurować zamek pozostawili go w stanie, w jakim znajdował się od 1770. Traktowali go jako romantyczną scenerię i miejsce którego nie warto zmieniać. Trzeba przyznać, że wizyta na zamku Krzyżtopór pomaga zrozumieć ten punt widzenia. Zwiedzanie zamku jest możliwe od kwietnia do października za niewielką opłatą. Dyskretna surowość tego obiektu spodoba się każdemu wielbicielowi historii.

ZAMEK KRZYŻTOPÓR

ładowanie mapy - proszę czekać...

ZAMEK KRZYŻTOPÓR 51.598627, 19.923996 ZAMEK KRZYŻTOPÓR

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC