zamek w krasiczynie - ciekawe miejsca w polsce

Zamek w Krasiczynie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka, Zamki w Polsce
  4. /
  5. Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie perełką Podkarpacia?

Województwo podkarpackie kojarzy się zazwyczaj z Bieszczadami i kilkoma większymi miastami – Rzeszowem, Tarnobrzegiem, Przemyślem i ew. Stalową Wolą. Teren ten jest niewątpliwie bardzo atrakcyjny turystycznie. Niektóre spośród miejsc które warto odwiedzić w tej okolicy znajdują się jednak w pewnym oddaleniu od głównych szlaków i w związku z tym stosunkowo niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Jednym z nich jest Krasiczyn – wieś której liczebność szacuje się na niecałe pół tysiąca mieszkańców, a w której znajduje się jedna z najbardziej okazałych renesansowych budowli w naszym kraju – Zamek w Krasiczynie.

Przeczytaj również:   Wyspa Zamkowa

Pierwszy właściciel zamku

Zarówno zamek jak i wieś swoją nazwę wzięły od Stanisława Krasickiego, a więc pierwszego spośród właścicieli tego terenu pod rządami którego budowla zaczęła nabierać dzisiejszych kształtów. Przed Stanisławem Krasickim w miejscu, gdzie obecnie znajduje się zamek była tylko surowa warownia, budowa stricte obronna bez żadnego znaczenia kulturowego. Kolejnym właścicielem majątku był Marcin Krasicki, syn Stanisława, który proces przebudowy zakończył i nadał zamkowi ostateczny kształt. Marcin Krasicki był znanym mecenasem sztuki, to właśnie dzięki szerokości jego horyzontów i kunsztowi zatrudnionych do przebudowy architektów budowla ta wygląda tak imponująco.

Przeczytaj również:   Największa "dziura" w Europie - kopalnia w Bełchatowie

Zamek wybudowany został na planie kwadratu, w każdym rogu kwadratu znajduje się baszta. Baszty nieprzypadkowo różnią się od siebie – każda z nich reprezentuje coś innego: szlachtę, papieża, króla i kościół – filary odwiecznego porządku, które tak jak baszty miały stać na straży Królestwa Polskiego.

Zamek w Krasiczynie obecnie

Na przestrzeni wieków zamek miał różnych właścicieli, między innymi Potockich, Sapiechów, a w czasach bliższych współczesności Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie. Obecnie znajduje się pod pieczą Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, dzięki której został zaadaptowany jako hotel ze słynną na całą Polskę restauracją. Niektóre części zamku, takie jak lochy, dziedziniec czy taras widokowy możemy za niewielką opłatą zwiedzić z przewodnikiem. Krasiczyn ze względu na lokalizację stanowi świetną bazę do wypadu w Bieszczady lub do zabytkowego Przemyśla.

Zamek w Krasiczynie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Krasiczynie 49.776331, 22.649410 Zamek w Krasiczynie

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC