góra ślęża

Góra Ślęża

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 4,00 z 5)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Dawne dzieje, Natura
  4. /
  5. Góra Ślęża

W Polsce miejsc idealnych dla amatorów górskich wędrówek nie brakuje – na terenie naszego kraju znajdują się pasma o różnej wysokości i szlaki o różnych trudnościach. Wśród gór naszego kraju zlokalizowana w pobliżu miasta Sobótka Ślęża zajmuje jednak miejsce szczególne, nie tylko ze względu na masywną sylwetkę i dość dużą wysokość względną (ponad 500 m) ale również przebogatą historię.

Góra Ślęża – kolebka polskiej kultury

Przez wielu badaczy okolice Ślęży uznawane są za kolebkę polskiej kultury. Góra stanowiła miejsce święte dla pogańskich kultów solarnych, których korzenie sięgają epoki brązu. Zmierzch owych kultur nastąpił dopiero w okresie chrystianizacji całego kraju, a więc w wieku X i XI. Po drodze na szczyt spotykamy wiele pamiątek po pradawnych mieszkańcach tych terenów – między innymi słynnego niedźwiedzia oraz inne rzeźby kultowe – Dzika, Pannę z Rybą czy Mnicha.

Przeczytaj również:   Słup drogowy w Koninie

Na szczycie Ślęży znajduje się katolicki kościół odbudowany w XIX w. w podziemiach którego znaleźć możemy pozostałości po piastowskim zamku. Widzimy więc, jak ważną rolę pełniła góra i to nie tylko w kwestiach kulturowych, ale również obronnych. Funkcjonuje tu również schronisko PTTK, w którym po wyczerpującej wspinaczce będziemy mogli odpocząć, zjeść, a nawet przenocować. Sam budynek schroniska również jest zabytkowy – wzniesiono go w latach 1907 – 1908.

Przeczytaj również:   Mysia Wieża

Góra Ślęża – szlaki turystyczne

Na Ślężę prowadzą 4 szlaki turystyczne – żółty, niebieski i czerwony. Każdy z nich zagwarantuje nam niepowtarzalne doznania i pokaże nam górę z innej perspektywy. Wyprawę na szczyt najłatwiej będzie rozpocząć w Sobótce – dojechać na miejsce możemy między innymi z Wrocławia (ok. 30 km), Dzierżoniowa (ok. 17 km) lub Świdnicy (ok. 17 km). Na samym masywie i w okolicach znajdziemy liczne oznakowane szlaki, również rowerowe. Te ostatnie, ze względu na dużą wybitność góry są rekomendowane głównie dla zaawansowanych rowerzystów.

Przeczytaj również:   Początki państwa polskiego - TOP 5 ciekawostek

Ślęża należy do Korony Gór Polskich, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich. Podczas wypraw na Dolny Śląsk bez wątpienia warto zarezerwować przynajmniej jeden dzień na masyw i jego okolice.

Góra Ślęża

ładowanie mapy - proszę czekać...

Góra Ślęża 50.864813, 16.707364 Góra Ślęża

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC