góra ślęża

W Polsce miejsc idealnych dla amatorów górskich wędrówek nie brakuje – na terenie naszego kraju znajdują się pasma o różnej wysokości i szlaki o różnych trudnościach. Wśród gór naszego kraju zlokalizowana w pobliżu miasta Sobótka Ślęża zajmuje jednak miejsce szczególne, nie tylko ze względu na masywną sylwetkę i dość dużą wysokość względną (ponad 500 m) ale również przebogatą historię.

Góra Ślęża – kolebka polskiej kultury

Przez wielu badaczy okolice Ślęży uznawane są za kolebkę polskiej kultury. Góra stanowiła miejsce święte dla pogańskich kultów solarnych, których korzenie sięgają epoki brązu. Zmierzch owych kultur nastąpił dopiero w okresie chrystianizacji całego kraju, a więc w wieku X i XI. Po drodze na szczyt spotykamy wiele pamiątek po pradawnych mieszkańcach tych terenów – między innymi słynnego niedźwiedzia oraz inne rzeźby kultowe – Dzika, Pannę z Rybą czy Mnicha.

Na szczycie Ślęży znajduje się katolicki kościół odbudowany w XIX w. w podziemiach którego znaleźć możemy pozostałości po piastowskim zamku. Widzimy więc, jak ważną rolę pełniła góra i to nie tylko w kwestiach kulturowych, ale również obronnych. Funkcjonuje tu również schronisko PTTK, w którym po wyczerpującej wspinaczce będziemy mogli odpocząć, zjeść, a nawet przenocować. Sam budynek schroniska również jest zabytkowy – wzniesiono go w latach 1907 – 1908.

Góra Ślęża – szlaki turystyczne

Na Ślężę prowadzą 4 szlaki turystyczne – żółty, niebieski i czerwony. Każdy z nich zagwarantuje nam niepowtarzalne doznania i pokaże nam górę z innej perspektywy. Wyprawę na szczyt najłatwiej będzie rozpocząć w Sobótce – dojechać na miejsce możemy między innymi z Wrocławia (ok. 30 km), Dzierżoniowa (ok. 17 km) lub Świdnicy (ok. 17 km). Na samym masywie i w okolicach znajdziemy liczne oznakowane szlaki, również rowerowe. Te ostatnie, ze względu na dużą wybitność góry są rekomendowane głównie dla zaawansowanych rowerzystów.

Ślęża należy do Korony Gór Polskich, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich. Podczas wypraw na Dolny Śląsk bez wątpienia warto zarezerwować przynajmniej jeden dzień na masyw i jego okolice.

[mapsmarker marker=”36″]