Grunwald

Grunwald

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka
  4. /
  5. Grunwald

Grunwald i sama bitwa to jeden z najważniejszych elementów naszej narodowej mitologii. Uczymy się o niej w szkołach, każdy Polak jest w stanie bezbłędnie podać jej datę. Pola, na których rozgrywała się słynna bitwa to miejsce niezwykle atrakcyjne dla turystów i to zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Grunwald – lokalizacja

Pola bitwy pod Grunwaldem można definiować dwojako – w węższym ujęciu jest to obszar znajdujący się w odległości ok 2 km. Od wsi Grunwald w powiecie Ostródzkim, obejmujący zespół pomników oraz ruiny kaplicy którą wzniesiono w tym miejscu po bitwie, a także okoliczne tereny zalesione i łąki. W szerszym znaczeniu natomiast są to wszystkie tereny na których w ramach bitwy były prowadzone jakiekolwiek działania. Niezależnie od przyjętej definicji obiektem który zdecydowanie góruje nad polami jest Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Pomnik ten zbudowany został z 11 trzydziestometrowych masztów. Każdy z nich symbolizuje sztandary chorągwi polskich oraz litewsko – ruskich. Oprócz pomnika bitwę dodatkowo upamiętnia granitowy obelisk.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Cmentarz koni

Pola bitwy pod Grunwaldem muzeum

Na terenie pól bitwy pod Grunwaldem znajduje się również muzeum. W kompleksie muzealnym znajduje się między innymi sala kinowa i amfiteatr a także liczne wystawy stałe i czasowe. Szczególnie interesująca jest mapa ilustrująca rozstawienie wojsk przed bitwą.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Projekt Riese

Wśród obiektów pomnikowych rozmieszczonych na terenach bitwy znajdziemy także Kamień Jungingena, Kopiec Jagiełły wzniesiony w 1959 roku przez harcerzy a także pozostałości Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. Ten ostatni został w 1939 r. zniszczony przez hitlerowców.

Tereny bitwy najlepiej zwiedzać z przewodnikiem. Dzięki temu łatwiej będziemy mogli wyobrazić sobie jej przebieg i dostrzeżemy znacznie więcej niż gdybyśmy mięli zwiedzać samodzielnie. Teren jest dość rozległy i nie znając go dobrze łatwo przeoczyć największe atrakcje.

Obiekt ten najlepiej odwiedzić 15 lipca, kiedy to na polach w dniu rocznicy odbywa się inscenizacja bitwy. Wydarzenie to przyciąga co roku tłumy turystów, jeśli więc chcemy w nim uczestniczyć warto przyjechać nieco wcześniej, w przeciwnym razie możemy nie tylko nie mieć gdzie zaparkować, ale najprawdopodobniej wskutek korków nie zdążymy na samą bitwę.

Pola bitwy pod Grunwaldem

ładowanie mapy - proszę czekać...

Pola bitwy pod Grunwaldem 53.484220, 20.094250 Pola bitwy pod Grunwaldem

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
post-image
Militaria Technika Turystyka

Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC