jaskinia-lokietka-ciekawe-miejsca-w-polsce Jaskinia Łokietka Natura Turystyka

Jaskinia Łokietka

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:

Największa spośród jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego swoją nazwę zawdzięcza legendzie. Władysław Łokietek miał schronić się w niej podczas ucieczki przed armią Wacława II, króla Czeskiego. Według legendy życie Łokietka miało zostać ocalone przez pająka, który rozsnuł sieć maskując wejście i wprowadzając pościg w błąd. Właśnie dlatego brama wejściowa do jaskini jest stylizowana na pajęczą sieć.
Niezależnie od tego, czy powyższa historia jest prawdziwa czy nie, Jaskinia Łokietka pozostaje niezwykle interesującym miejscem. Jej długość wynosi aż 320 metrów. Na jaskinię składają się w sumie 4 sale – 2 większe noszą nazwy Rycerskiej i Sypialni (nazwy te również mają stanowić pamiątkę po pobycie Łokietka), oraz kilka korytarzy. Aby dostać się do środka będziemy musieli pokonać ok. 20 m szczelinę skalną – pierwotnie był tu korytarz, jednak jego strop zawalił się najprawdopodobniej jeszcze przed epoką lodowcową.

Przeczytaj również:   Zamek w Ogrodzieńcu

Jaskinia Łokietka zwiedzanie

Jaskinię Łokietka może zwiedzić każdy. Nie trzeba przechodzić żadnych specjalnych kursów dla grotołazów, choć warto patrzeć pod nogi. W środku znajdują się liczne ułatwienia, między innymi od 1987 r. jaskinia jest oświetlona, a część szlaku spacerowego możemy przebyć drewnianymi schodami. Jeśli chcemy odwiedzić jaskinię latem lub wiosną pamiętajmy, aby wziąć ze sobą ciepłe ubrania – panująca w środku temperatura wynosi ok. 7-8 stopni, a więc jest znacznie chłodniej niż na zewnątrz.

Przeczytaj również:   Karpacka Troja

Zwiedzając Jaskinię Łokietka mamy doskonałą okazję przyjrzeć się efektom naturalnych zjawisk kształtujących ją przez tysiące i setki tysięcy lat. Znajdują się tu między innymi tzw. kotły wirowe świadczące o tym, że obiekt był kiedyś w całości wypełniony wodą, a także liczne utwory naciekowe. Szczególnie interesujący jest tzw. „orzeł” – duży słup naciekowy o zachwycającym kształcie. Stalaktyty i stalagmity są nieliczne – możemy je zaobserwować głównie w pobliżu „orła”.

Przeczytaj również:   Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu

Jaskinię Łokietka zwiedza się z przewodnikiem. Obejście całego obiektu zajmuje około pół godziny, bilet wstępu kosztuje zaledwie kilka złotych. Jeśli wybieramy się do Ojcowskiego Parku Narodowego na pewno warto odwiedzić to miejsce.

Jaskinia Łokietka

ładowanie mapy - proszę czekać...

Jaskinia Łokietka 50.201632, 19.818897 Jaskinia Łokietka

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce