twierdza poznań

Twierdza Poznań

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Militaria, Turystyka
  4. /
  5. Twierdza Poznań

W XIX w. Poznań znajdował się pod władaniem Pruskim. Był ważnym miastem, zarówno pod względem ekonomicznym jak i militarnym. Pierwsze plany ufortyfikowania miasta pojawiły się już w 1815 w. Pierwotnie budowa miała zostać rozpoczęta w 1817, jednak ze względu na brak funduszy ostatecznie fortyfikacje zaczęto wznosić dopiero w 1828 r.

Poznański system dziewiętnastowiecznych fortyfikacji to jeden z najbardziej rozbudowanych systemów tego typu w całej Europie. Obiekt był podzielony na dwa rejony – twierdzę poligonalną, obejmującą ścisłe centrum miasta, oraz twierdzę fortową w skład której weszło aż 18 fortów. O ile obiekty składające się na twierdzę poligonalną zostały w większości rozebrane jeszcze w XIX w., o tyle znaczna część twierdzy fortowej zachowała się w całości. Odkrywanie składających się na nią obiektów stanowi niezwykłą przygodę.

Przeczytaj również:   Rezerwat Niebieskie Źródła

Twierdza Poznań w rejonie Parku Cytadela

Najwięcej pozostałości po twierdzy poligonalnej (pierścieniowej) znajdziemy w rejonie Parku Cytadela. To tutaj zlokalizowany był Fort Winiary. Ponadto fragmenty przyczółków znajdują się w dzielnicy Garbary, a w sąsiedztwie linii PST zachowała się Kaponiera Kolejowa. Przy ulicy Powstańców Wielkopolskich pozostały również resztki Bastionu Colomb – konkretnie blokhauz przeciwskarpy.

Przeczytaj również:   Zamek w Mosznej

Obiekty twierdzy pierścieniowej są zabudowaniami starszego typu. Zabudowania nowsze, takie jak chociażby Fort IV, czy Fort VII w dużej części zostały zachowane. Niektóre znajdują się w rękach prywatnych (służą np. jako bary) lub miejskich (m.in. fort Va został udostępniony do zwiedzania przez Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji Kernwerk).

Twierdza Poznań zwiedzanie

Jeśli chcemy w relatywnie krótkim czasie obejść i zobaczyć wszystkie najważniejsze pozostałości Twierdzy Poznań możemy skorzystać z Poznańskiego Szlaku Fortecznego. Od 2015 przy najważniejszych obiektach (fortach, schronach, etc.) znajdują się tablice informacyjne dzięki którym poszczególne budowle przestaną być dla nas anonimowe.
Rozmach, z jakim wzniesiono twierdzę Poznań jest imponujący mimo że część kompleksu została rozebrana a część uległa zniszczeniu.

Twierdza Poznań

ładowanie mapy - proszę czekać...

Twierdza Poznań 52.421768, 16.936951 Twierdza Poznań

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC