walim

Walim – tajemnicza inwestycja

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Militaria, Turystyka
  4. /
  5. Walim – tajemnicza inwestycja

Obiekty które na terenie Polski pozostawili hitlerowscy często mają fascynującą historię i choć ich twórcy nie cieszą się raczej powszechnym szacunkiem, to jednak rozmach tych inwestycji musi robić wrażenie. Jednym z największych i zarazem najbardziej tajemniczych obiektów jest projekt o kryptonimie Riese (niem. „olbrzym”) w którym szczególne miejsce zajmują sztolnie zlokalizowane w rejonie Walimia, liczącej nieco ponad 2000 mieszkańców miejscowości w powiecie Wałbrzyskim.

Walim – Projekt Riese

Walimskie Sztolnie to część kompleksu Rzeczka – jednej z najbardziej interesujących części Riese. Co konkretnie Niemcy zamierzali tu produkować nie wiadomo. Powstanie obiektu łączyło się ze zwiększającą się częstotliwością alianckich bombardowań które pod koniec wojny dotykały rzeszę w coraz większym stopniu. Aby kraj pozostał zdolny do prowadzenia wojny część produkcji zbrojeniowej postanowiono przenieść pod ziemię.

Przeczytaj również:   Mysia Wieża

Podczas budowy Kompleksu Rzeczka i walimskich sztolni wykorzystywano pracę więźniów. Korytarze drążono rękami darmowej siły roboczej sprowadzanej w tym celu z obozów koncentracyjnych, szczególnie z Gross-Rosen w Rogoźnicy. W Górach Sowich i na zamku Książ stworzono kolejny obóz przeznaczony stricte dla przymusowych robotników którzy wykonali sztolnie. W całym Riese znajdują się pozostałości kolei wąskotorowej za pomocą której więźniów transportowano na miejsce pracy.

Przeczytaj również:   Zamek Krzyżtopór

Walim przeznaczenie inwestycji

Na temat przeznaczenia inwestycji w Walimiu istnieje kilka teorii. Pierwsza i najbardziej prawdopodobna głosi, że to tutaj miała znajdować się nowa kwatera główna Hitlera. Inna mówi że miały tu działać laboratoria i fabryki zbrojeniowe. Często obiekt wskazuje się jako miejsce w którym miała powstać tajemnicza Wunderwaffe – broń która miała umożliwić Niemcom wygranie wojny.
Dlaczego Walimskie sztolnie są wyjątkowe w całym Riese? Przede wszystkim dlatego, że są łatwo dostępne i możliwe do zwiedzenia przez zwykłego turystę. Obiekt jest czynny codziennie z wyjątkiem Wielkiej Nocy, 1.XI, Wigilii i pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 40 min.

Walim - tajemnicza inwestycja

ładowanie mapy - proszę czekać...

Walim - tajemnicza inwestycja 50.700914, 16.441559 Walim - tajemnicza inwestycja

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC