zamek w baranowie sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka, Zamki w Polsce
  4. /
  5. Zamek w Baranowie Sandomierskim

Wśród polskich zamków ten znajdujący się w Baranowie Sandomierskim nie należy ani do największych ani do najpopularniejszych. Obiekt ten mimo niezwykłej urody i absolutnej architektonicznej wyjątkowości nadal nie cieszy się uznaniem na jakie niewątpliwie zasługuje.

Historia i opis

Zamek w Baranowie został wzniesiony w latach 1591 – 1606. Pierwotnie stanowił siedzibę rodu Leszczyńskich. Siedzibę – dodajmy – niezwykle efektowną. To jeden z nielicznych późnorenesansowych zamków które zachowały się w naszym kraju w tak dobrym stanie i mimo że podobnie jak inne tego typu obiekty był w trakcie swojego istnienia kilkakrotnie przebudowywany nie stracił nic ze swojej historycznej wartości.

Wśród właścicieli zamku przewijają się nazwiska bardzo znaczące dla polskiej historii – między innymi Dymitr Jerzy Wiśniowiecki, Józef Karol Lubomirski herbu Śreniawa, Jacek Małachowski czy Józef Potocki.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Krzywy Las

Dwukrotnie – w 1849 i w 1898 r. przyszłość zamku stawała pod znakiem zapytania. W latach tych zamek był trawiony przez pożary. Po każdym z nich odbudowywano go jednak i wzbogacano o nowe elementy, np. po drugim pożarze w odbudowanej przez Tadeusza Stryjeńskiego kaplicy zamkowej pojawiły się ozdoby charakterystyczne dla stylu krakowskiej secesji. Poszukiwanie i odkrywanie tego typu detali sprawia, że budowlę możemy z przyjemnością zwiedzać praktycznie w nieskończoność.

Ciekawostki

Zamek w Baranowie nie bez przyczyny nazywany jest często Małym Wawelem. Elementy wspólne dla obu obiektów znaleźć możemy zarówno w bryle samej budowli jak i w zdobieniach sal.
Obecnie w zamku prowadzona jest złożona działalność komercyjna – część sal udostępniona jest do zwiedzania, na terenie kompleksu działa hotel, restauracja, są też organizowane liczne eventy przeznaczone dla różnych grup – m.in. akademia golfa czy lekcje dworskich manier dla szkół.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Największa "dziura" w Europie - kopalnia w Bełchatowie

Godziny otwarcia i zwiedzanie

– od 1 listopada do 31 marca – od wtorku do niedzieli, w poniedziałek nieczynne
w godz.: 9.00 – 16.00 (15.00 ostatnie wejście z przewodnikiem)

– od 1 kwietnia do 30 września – od poniedziałku do niedzieli
w godz.: 9.00 – 18.00 (17.00 ostatnie wejście z przewodnikiem)

– październik – od poniedziałku do niedzieli
w godz. 9.00 – 17.00.

Muzeum nieczynne w dniach: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Nowy Rok, Dzień Wszystkich Świętych

Cennik

Zwiedzanie trasy z przewodnikiem w j.polskim: normalny [15,00 zł], ulgowy [8,00 zł]
Zwiedzanie zbrojowni indywidualnie w j. polskim: normalny [6,00 zł], ulgowy [6,00 zł]
Obowiązkowy bilet wstępu na teren parku: 2,00 zł
Parking samochód osobowy: 5,00 zł
Parking bus: 8,00 zł
Parking autokar: 20,00 zł

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Karpacka Troja

Dojazd i mapa

Aby dotrzeć do Baranowa Sandomierskiego najlepiej będzie wyruszyć z Tarnobrzega (ok. 15 km), Mielca (ok. 20 km), lub Sandomierza (ok 30 km.). Najbliższym dużym miastem jest oddalony o około 70 km. Rzeszów.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
ul. Zamkowa 22, 39-450 Baranów Sandomierski

Restauracja Magnacka
Rezerwacja stolików tel.: (+ 48 15) 811 80 39, wew. 410
Czynna codziennie od godz. 10.00 do 22.00

Zamek w Baranowie Sandomierskim

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Baranowie Sandomierskim 50.501910, 21.535692 Zamek w Baranowie Sandomierskim

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Zamek Bytów

Zamek w Bytowie jest określany mianem zamku krzyżackiego, choć nie był takim przez cały czas. Dość szybko przeszedł w inne ręce i zmieniał właścicieli regularnie, będąc niszczonym i odbudowywanym, aby zostać odnowionym „na dobre” dopiero w drugiej połowie XX...
post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC