zamek w baranowie sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka, Zamki w Polsce
  4. /
  5. Zamek w Baranowie Sandomierskim

Wśród polskich zamków ten znajdujący się w Baranowie Sandomierskim nie należy ani do największych ani do najpopularniejszych. Obiekt ten mimo niezwykłej urody i absolutnej architektonicznej wyjątkowości nadal nie cieszy się uznaniem na jakie niewątpliwie zasługuje.

Zamek w Baranowie Sandomierskim historia

Zamek w Baranowie został wzniesiony w latach 1591 – 1606. Pierwotnie stanowił siedzibę rodu Leszczyńskich. Siedzibę – dodajmy – niezwykle efektowną. To jeden z nielicznych późnorenesansowych zamków które zachowały się w naszym kraju w tak dobrym stanie i mimo że podobnie jak inne tego typu obiekty był w trakcie swojego istnienia kilkakrotnie przebudowywany nie stracił nic ze swojej historycznej wartości.

Wśród właścicieli zamku przewijają się nazwiska bardzo znaczące dla polskiej historii – między innymi Dymitr Jerzy Wiśniowiecki, Józef Karol Lubomirski herbu Śreniawa, Jacek Małachowski czy Józef Potocki.

Dwukrotnie – w 1849 i w 1898 r. przyszłość zamku stawała pod znakiem zapytania. W latach tych zamek był trawiony przez pożary. Po każdym z nich odbudowywano go jednak i wzbogacano o nowe elementy, np. po drugim pożarze w odbudowanej przez Tadeusza Stryjeńskiego kaplicy zamkowej pojawiły się ozdoby charakterystyczne dla stylu krakowskiej secesji. Poszukiwanie i odkrywanie tego typu detali sprawia, że budowlę możemy z przyjemnością zwiedzać praktycznie w nieskończoność.

Zamek w Baranowie Sandomierskim, czyli Mały Wawel

Zamek w Baranowie nie bez przyczyny nazywany jest często Małym Wawelem. Elementy wspólne dla obu obiektów znaleźć możemy zarówno w bryle samej budowli jak i w zdobieniach sal.
Obecnie w zamku prowadzona jest złożona działalność komercyjna – część sal udostępniona jest do zwiedzania, na terenie kompleksu działa hotel, restauracja, są też organizowane liczne eventy przeznaczone dla różnych grup – m.in. akademia golfa czy lekcje dworskich manier dla szkół.

Aby dotrzeć do Baranowa Sandomierskiego najlepiej będzie wyruszyć z Tarnobrzega (ok. 15 km), Mielca (ok. 20 km), lub Sandomierza (ok 30 km.). Najbliższym dużym miastem jest oddalony o około 70 km. Rzeszów.

Zamek w Baranowie Sandomierskim

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Baranowie Sandomierskim 50.501910, 21.535692 Zamek w Baranowie Sandomierskim

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC