cmentarz koni

Cmentarz koni

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka
  4. /
  5. Cmentarz koni

Stawianie nagrobków zwierzętom może wydawać się nowomodną ekstrawagancją, nie jest to jednak bynajmniej zjawisko współczesne. Na terenie Kliczkowa w województwie dolnośląskim, niewielkiej, liczącej zaledwie kilkuset mieszkańców wsi, znajduje się jedyny w Polsce cmentarz na którym już w XIX wieku chowano psy i konie.

Gdzie znajduję się cmentarz koni?

Cmentarz znajduje się w okolicy Zamku Kliczkowskiego – kolejnej dolnośląskiej perły architektury która nadal czeka na odkrycie przez większą liczbę turystów. Zamek pochodzi z II połowy XVI w., do końca wieku XIX był jednak przebudowywany. Ktoś kto przyjedzie do Kliczkowa zwiedzać sam zamek łatwo może przegapić cmentarz koni – z pierwotnego cmentarza ocalały tylko dwa nagrobki, pomiędzy którymi znajduje się jeszcze jeden, współczesny.

Przeczytaj również:   Złoty Stok i podziemny wodospad

Jeszcze w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku nagrobków było kilkanaście – świadczą o tym zachowane zdjęcia i informacje pozyskane od miejscowych. Przez długi okres nikt jednak nie interesował się obiektem, dlatego większość nagrobków miejscowi wykorzystali do własnych celów. Dopiero niedawno zorientowano się, że to jedyny taki obiekt na terenie Polski i że najbliższy europejski cmentarz dla koni zlokalizowany jest dopiero w Hamburgu.

Przeczytaj również:   Zamek Czocha

Na jednym z nagrobków da się odczytać inskrypcję. Pochowany w tym miejscu koń nosił imię Juno i padł w 1938 r. Pod spodem wyryte są jeszcze imiona Johann, Friedrich, Georg i Hermann – kim byli ich właściciele nie wiadomo, ani mieszkańcy ani żadne dokumenty nic na ten temat nie wspominają.

Historia cmentarza dla koni

Historia cmentarza owiana jest tajemnicą – oprócz jego przeznaczenia i imienia jednego z pochowanych tu koni wiemy o nim bardzo niewiele. Jedną ze sprawdzonych informacji jest ta, że oprócz koni chowano tu również psy, choć żadna płyta nagrobna która by o tym świadczyła nie została zachowana.

Przeczytaj również:   Wygasły wulkan w Polsce

Kliczków i jedyny w Polsce cmentarz Koni możemy odwiedzić kierując się z Bolesławca w stronę Ruszowa, poruszając się w kierunku niemieckiej granicy. Nawigując na zamek powinniśmy bez problemu odnaleźć obiekt w znajdującym się nieopodal parku.

Cmentarz koni

ładowanie mapy - proszę czekać...

Cmentarz koni 51.337281, 15.436252 Cmentarz koni

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC