kosciol-wang-ciekawe-miejsca-w-polsce Kościół Wang Kościoły / Cerkwie Turystyka

Kościół Wang

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:

Na terenie Polski znajduje się mnóstwo interesujących kościołów o ciekawej historii. Zdecydowana większość to świątynie rzymskokatolickie. Zlokalizowany w Karpaczu kościół Wang, nazywany również świątynią Wang jest jednak miejscem bezapelacyjnie wyjątkowym. Tym, co rzuca się w oczy na pierwszy rzut oka jest zastosowanie zupełnie innych rozwiązań architektonicznych i zdobniczych niż te z którymi zazwyczaj mamy do czynienia w przypadku polskich kościołów. Różnice te wynikają z tego, że choć świątynia znajduje się w Polsce nie jest bynajmniej polskim kościołem.

[rev_slider alias=”wang”]

Kościół Wang – nazwa

Jej nazwa – Wang pochodzi od norweskiej miejscowości Vang w której została wzniesiona na przełomie XII i XIII w. Służyła Norwegom aż do XIX w., kiedy to okazała się zbyt mała dla rosnącej liczby parafian. Aby zdobyć pieniądze na budowę nowej świątyni parafianie przeprowadzili dość karkołomną operację – sprzedali zabytkowy kościół królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi IV. Świątynia została rozebrana na części, spakowana do skrzyń, załadowana na statek i przewieziona do Berlina. Pierwotnie miała stanąć na Wyspie Pawiej w okolicach Berlina, król jednak zrezygnował z tej lokalizacji na rzecz Karkonoszy. Był to ukłon w stronę tutejszych ewangelików którzy nie mieli gdzie odprawiać nabożeństw. Świątynia Wang trafiła więc do Karpacza gdzie po dziś dzień służy ewangelikom.

Przeczytaj również:   Twierdza Srebrna Góra

Sosna norwerska podstawowym budulcem

Kościół Wang to niezwykle cenny zabytek. Wykonany został z sosny norweskiej według najlepszych skandynawskich wzorców – o skuteczności metod konserwatorskich i trwałości samego drewna niech świadczy fakt, że budowla nadal stoi i pełni swoją funkcję, co więcej – cały czas jest w stanie zachwycić każdego kto ją odwiedzi.

Przeczytaj również:   Piramida w Rapie

Wśród zdobiących kościół ornamentów znajdziemy wiele pamiątek po ludziach którym pierwotnie służyła – nad portalem możemy zobaczyć pismo runiczne, którego znaczenie nie zostało do końca wyjaśnione – najprawdopodobniej stanowi informację o tym kto jest autorem portalu. Na półkolumnach znajdziemy również wyrzeźbione twarze Wikingów. Część wyposażenia pochodzi z XIX w., między innymi dębowy krzyż autorstwa rzeźbiarza Jakuba z Janowic.

Kościół Wang

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół Wang 50.777100, 15.724100 Kościół Wang

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce