Skrzyżowanie Wełny i Nielby

Skrzyżowanie Wełny i Nielby

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Natura, Turystyka
  4. /
  5. Skrzyżowanie Wełny i Nielby

Wągrowiec, miasto powiatowe w województwie wielkopolskim, słynie z pięknej okolicy i bogatych walorów przyrodniczych. O ile samo miasto nie imponuje architekturą a jego historia – choć złożona – nie może się równać z Poznaniem, czy Kaliszem które kompletnie zdominowały turystycznie region Wielkopolski to ma coś czego nie ma ani stolica województwa, ani największe europejskie stolice jak Paryż, Londyn czy Madryt.

Skrzyżowanie Wełny i Nielby, czyli bifurkacja

Na terenie Wągrowca możemy zaobserwować jedyne w Europie i jedno z dwóch na świecie skrzyżowanie rzek. Zjawisko to nazywane jest bifurkacją. Aby zaszło teren po którym płyną rzeki musi być płaski, spadek wody nie może być zbyt duży a nurt zbyt wartki, w przeciwnym razie rzeki zamiast się skrzyżować – połączyłyby się. Wągrowiecka bifurkacja nie jest zjawiskiem naturalnym. Swój kształt zawdzięcza wykonywanym w tym miejscu pracom melioracyjnym z 1830 r. Krzyżującymi się rzekami są Nielba i Wełna. Każda z nich zarówno przed skrzyżowaniem jak i za nim płynie własnym korytem, rzeki łączą się dopiero 2400 m dalej, w okolicy Jeziora Łegowskiego.

Przeczytaj również:   Kolorowe Jeziorka

Co się dzieje gdy zachodzi bifurkacja? Teoretycznie powinno to wyglądać podobnie jak na rondzie – woda wpada w ruch wirowy po czym opuszcza „rondo” w kierunku dalszej części koryta. Z wągrowieckim skrzyżowaniem jest inaczej – w jego obrębie nie występują żadne wiry a wody obu cieków mieszają się w niewielkim stopniu. Wynika to z odmiennych właściwości fizykochemicznych Wełny i Nielby – różnią się natlenieniem, temperaturą, obecnością zanieczyszczeń jak związki azotu i fosfor a także odczynem PH.

Przeczytaj również:   Zamek Książęcy w Niemodlinie

Skrzyżowanie rzeki Wełny i Nielby na żywo

Nawet jeśli wągrowiecka bifurkacja nie prezentuje się zbyt okazale na zdjęciach, zjawisko to bezapelacyjnie warte jest obejrzenia z bliska. Aby dotrzeć do tego miejsca najlepiej będzie kierować się na ulice Gnieźnieńską lub Piaskową skręcając po dotarciu do Nielby. W pobliżu znajdują się dwa cmentarze w tym jeden ewangelicki, które mogą służyć za punkty orientacyjne. Bifurkacja zachodzi w niezbyt zaludnionym terenie, miejscowi jednak powinni być w stanie wskazać nam do niej drogę.

Skrzyżowanie Wełny i Nielby

ładowanie mapy - proszę czekać...

Skrzyżowanie Wełny i Nielby 52.802969, 17.209568 Skrzyżowanie Wełny i Nielby

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC