Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka
  4. /
  5. Twierdza Srebrna Góra

Prusacy, którzy w 1740 r. zajęli Śląsk, zostawili po sobie wiele niezwykle interesujących pamiątek militarnych. Jednym z najciekawszych i jednocześnie najbardziej imponujących obiektów tego typu jest twierdza Srebrna Góra. To nie tylko fascynujący zabytek architektury militarnej, ale również największa górska twierdza na całym kontynencie i chociażby dlatego każy kto interesuje się historią wojskowości powinien ją odwiedzić.

Twierdza Srebrna Góra budowa

Budowa twierdzy ruszyła w 1765 r. Głównym architektem był Ludwik Wilhelm Regler, pruski inżynier, jednak projekt został zmodyfikowany przez samego Fryderyka II Wielkiego – króla Prus, pod którego rządami państwo to stało się jedną z największych europejskich potęg. Funkcją twierdzy srebrnogórskiej było zabezpieczenie Śląska przed atakami innych armii.

Przeczytaj również:   Zamek Grodno

Inwestycja była ogromna i pochłonęła ponad półtora miliona talarów. Czasy świetności obiektu pokrywały się z latami rządów Fryderyka II Wielkiego – trwały aż do jego śmierci w 1800 r. Możliwości obronne obiektu zostały przetestowane tylko raz, podczas wojen napoleońskich. Twierdza była oblężona pomiędzy 28 czerwca 1807 r. a 9 lipca 1807 r. kiedy to podpisano pokój w Tylży. Nie została wówczas zdobyta.

Przeczytaj również:   Parowozownia Wolsztyn

Twierdza Srebrna Góra obecnie

Srebrna Góra w XIX w. stopniowo traciła na znaczeniu. Pełniła funkcję między innymi więzienia i poligonu testowego dla materiałów wybuchowych. Stosunkowo wcześnie zostały jednak odkryte jej walory turystyczne – pierwszych turystów wpuszczono tu już w II połowie XIX w. i od tego czasu obiekt militarny stopniowo zaczęto przekształcać w atrakcję dla zwiedzających.
Niestety wskutek II wojny światowej twierdza została zdewastowana i przywrócenie jej turystom musiało trochę potrwać.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Obecnie jednak ze zwiedzaniem obiektu nie ma najmniejszego problemu. Konstrukcja zachowała się w dobrym stanie, na terenie Srebrnej Góry umieszczono między innymi muzeum ciężkiej broni palnej i izbę pamiątek. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który zawsze ma na sobie pruski mundur mający na celu przypomnienie czasów świetności obiektu.

Twierdza Srebrna Góra

ładowanie mapy - proszę czekać...

Twierdza Srebrna Góra 50.573480, 16.642313 Twierdza Srebrna Góra

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC