Zamek Kwidzyn

Zamek Kwidzyn

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 2, średnia: 4,50 z 5)
Loading...
Autor:
,

Zamek Kwidzyn to okazała budowla, choć nie może równać się rozmiarem z najsłynniejszą spośród krzyżackich siedzib, czyli Malborkiem. Na jego terenie znajduje się jednak obiekt, którego gabaryty stawiają go na pierwszym miejscu w całej Europie. Tym obiektem jest tzw. gdanisko, czyli wieża sanitarno – ustępowa często spotykana w krzyżackich konstrukcjach. Kwidzyńskie gdanisko stanowi największą latrynę na naszym kontynencie.

Z rozmiarów gdaniska nie należy wyciągać wniosków o zamiłowaniu Krzyżaków do higieny – był to po prostu skuteczny sposób na odprowadzanie nieczystości bezpośrednio do fosy lub rzeki. Jakkolwiek nie wpływało to zbyt dobrze na środowisko to w obrębie samej fortyfikacji dzięki gdanisku warunki sanitarne utrzymywały się na akceptowalnym poziomie. Przynajmniej według średniowiecznych norm.

Przeczytaj również:   Największa "dziura" w Europie - kopalnia w Bełchatowie

Zamek Kwidzyn historia

Sam kwidzyński zamek jest obiektem o długiej i interesującej historii. Budowę rozpoczęto już w roku 1233 a skończono w II połowie XIV w. Nosi ślady po licznych przebudowach. Kulminacja jego rozwoju miała miejsce w okresie pomiędzy XIV a XVIII w. Był wówczas budowlą 4 skrzydłową z wieżami wybudowanymi w narożach. Na przełomie wieków XVIII i XIX władze zarządzających tym terenem Prus podjęły jednak decyzję o rozbiorze dwóch skrzydeł – w wyniku tej operacji budowla nabrała takiego kształtu, z jakim mamy do czynienia obecnie.

Przeczytaj również:   Zamek Tropsztyn

Zamek Kwidzyn muzeum

W zamku znajduje się muzeum oraz centrum konferencyjne. Ekspozycja nie zawsze jest dostępna – jeśli zależy nam na jej zwiedzeniu warto sprawdzić, czy w danym dniu zarząd muzeum nie udostępnia przypadkiem wyłącznie terenów zamkowych.

Kwidzyński kompleks robi duże wrażenie mimo że czasy największej świetności ma już za sobą. Budowla znajduje się w bardzo dobrym stanie i możemy zobaczyć w niej liczne pamiątki po praktycznie wszystkich historycznych okresach w których był użytkowany. Oprócz gdaniska warto zobaczyć również zabudowania zamku wysokiego z wystawą witrażu i ekspozycją archeologiczną, zamku średniego z wystawą średniowiecznej broni czy Pałac Wielkich Mistrzów z sypialnią i kaplicą.

Zamek Kwidzyn

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Kwidzyn 53.736227, 18.921135 Zamek Kwidzyn

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce