Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa Wieża

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka
  4. /
  5. Krzywa Wieża

Ząbkowice Śląskie to zlokalizowane w województwie dolnośląskim miasto powiatowe, które liczy sobie kilkanaście tysięcy mieszkańców. Miejscowość ta ma długą i bogatą historię, istnieje już od czasów średniowiecznych a na jej terenie znajduje się wiele pamiątek po historycznie interesujących okresach. Chyba najbardziej interesującym i zarazem najbardziej tajemniczym spośród tych obiektów jest słynna krzywa wieża, najbardziej rozpoznawalny symbol miasta.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, badania naukowe

Mimo wielu badań do tej pory nie udało się z całą pewnością wyjaśnić genezy krzywej wieży – najbardziej prawdopodobna wydaje się być teoria, jakoby budowla była w przeszłości częścią średniowiecznego zamku obronnego, nie istnieją jednak żadne źródła pisane które by to potwierdzały. Nie da się również dokładnie określić daty jej wzniesienia. Wiadomo, że istniała już pod koniec czternastego wieku, kiedy to zmieniono granice miasta – dawna baszta miała wówczas zostać wykorzystana jako dzwonnica w kościele świętej Anny.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Kolorowe Jeziorka

Obronny charakter budowli potwierdza grubość murów – w niektórych miejscach sięga ona nawet 4 metrów, co wyjaśnia jak to się stało, że mimo przechyłu wieża przetrwała do naszych czasów. Również charakterystyczny kształt i wysokość świadczą o jej militarnym przeznaczeniu.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Piramida w Rapie

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, data powstania

Co prawda nie znamy daty powstania wieży, wiemy jednak kiedy nastąpił przechył – miało to miejsce 24 sierpnia 1598 roku. Nieznane są jednak przyczyny przechyłu – wg jednych badaczy odpowiedzialne są za to ruchy tektoniczne, według innych natomiast to, że wieża została przebudowana, wskutek czego zmienił się jej ciężar.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Niezależnie od tego w którą z tych teorii bylibyśmy bardziej skłonni wierzyć – w chwili obecnej wysoka na 34 m budowla jest odchylona od pionu o 1,5 metra – jest to widoczne gołym okiem, nawet na zdjęciach w niewielkim formacie.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Walim - tajemnicza inwestycja

Dziś krzywa wieża służy miejscowym i turystom głównie jako punkt widokowy. Mimo niepokojącego przechyłu nie grozi jej zawalenie. W 2007 roku zakończono odnawianie ścian zewnętrznych. Obiekt w Ząbkowicach Śląskich jest największą krzywą wieżą w Polsce, wyprzedzając m.in. budowlę toruńską.

Krzywa Wieża

ładowanie mapy - proszę czekać...

Krzywa Wieża 50.588900, 16.809800 Krzywa Wieża

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
post-image
Militaria Technika Turystyka

Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC