kopalnia w bełchatowie

Największa „dziura” w Europie – kopalnia w Bełchatowie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Kopalnie, Turystyka
  4. /
  5. Największa „dziura” w Europie...

Polski przemysł wydobywczy od dawna stanowi niezwykle ważną gałąź naszej gospodarki i ze względu na swoją skalę jest odpowiedzialny za istnienie wielu nietypowych atrakcji turystycznych. To prawda – położone na terenie naszego kraju zamki, lasy czy muzea można zwiedzać praktycznie w nieskończoność, jednak coraz więcej turystów odkrywa również obiekty przemysłowe. Jednym z najciekawszych i zarazem najbardziej imponujących jest odkrywka Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Bełchatów – największa „dziura” w Europie, czyli Kopalnia w Bełchatowie

To niezwykłe miejsce znajduje się na południe od Bełchatowa, od Łodzi oddalone jest o ok. 60 km. Co ważne – odkrywka nie jest reliktem przeszłości. Wydobycie surowca w tym miejscu nadal trwa i odpowiada za około 60% węgla kamiennego pochodzącego z naszego kraju. Zwiedzając odkrywkę będziemy więc mięli okazję zobaczyć jak wygląda praca w kopalni współcześnie, jakie maszyny wykorzystuje się w tym celu i przede wszystkim – na jaką skalę prowadzona jest jej działalność.

Przeczytaj również:   Kanał Elbląski

Ogrom bełchatowskiego obiektu docenimy dopiero gdy znajdziemy się na tarasie widokowym. Do dyspozycji zwiedzających są dwa takie tarasy – w Żłobnicy i Kleszczowie. Szczególnie interesujący jest ten drugi bo po pierwsze daje pogląd na to, z jak wielkim przedsięwzięciem mamy do czynienia (cała odkrywka ma aż 3200 ha powierzchni) a po drugie pozwala przyjrzeć się cały czas używanym koparkom. Z tarasu w Żłobnicy widać natomiast nie tylko odkrywkę, ale też elektrownię – kolejny z tutejszych gigantów.

Przeczytaj również:   Zamek na Wawelu

Bełchatów, historia kopalni

Historia kopalni w Bełhatowie jest stosunkowo krótka – wydobycie ruszyło tu dopiero w 1975 roku, natomiast optymalną zdolność wydobywczą osiągnęła ona dopiero w 1988 r. Złoże cały czas jest eksploatowane bardzo intensywnie, istnieją plany poszerzenia wydobycia o kolejne tereny które uczynią największą dziurę w Europie obiektem jeszcze bardziej gigantycznym.

Przeczytaj również:   Świątynia nazistów

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Jeśli chcemy zwiedzić kopalnię będziemy musieli dokonać telefonicznej rezerwacji i uiścić przelew z opłatą. Do wyboru mamy zwiedzanie sali tradycji z transportem do tarasów widokowych, zwiedzanie z dojazdem do wyrobiska i wyprawy niestandardowe, w których uzgadniamy co konkretnie chcielibyśmy zobaczyć z organizatorami zwiedzania.

Bełchatów – największa “dziura” w Europie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Bełchatów – największa “dziura” w Europie 51.238706, 19.301605 Bełchatów – największa “dziura” w Europie

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC