kopalnia w bełchatowie

Największa „dziura” w Europie – kopalnia w Bełchatowie

Polski przemysł wydobywczy od dawna stanowi niezwykle ważną gałąź naszej gospodarki i ze względu na swoją skalę jest odpowiedzialny za istnienie wielu nietypowych atrakcji turystycznych. To prawda – położone na terenie naszego kraju zamki, lasy czy muzea można zwiedzać praktycznie w nieskończoność, jednak coraz więcej turystów odkrywa również obiekty przemysłowe. Jednym z najciekawszych i zarazem najbardziej imponujących jest odkrywka Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Bełchatów – największa „dziura” w Europie, czyli Kopalnia w Bełchatowie

To niezwykłe miejsce znajduje się na południe od Bełchatowa, od Łodzi oddalone jest o ok. 60 km. Co ważne – odkrywka nie jest reliktem przeszłości. Wydobycie surowca w tym miejscu nadal trwa i odpowiada za około 60% węgla kamiennego pochodzącego z naszego kraju. Zwiedzając odkrywkę będziemy więc mięli okazję zobaczyć jak wygląda praca w kopalni współcześnie, jakie maszyny wykorzystuje się w tym celu i przede wszystkim – na jaką skalę prowadzona jest jej działalność.

Ogrom bełchatowskiego obiektu docenimy dopiero gdy znajdziemy się na tarasie widokowym. Do dyspozycji zwiedzających są dwa takie tarasy – w Żłobnicy i Kleszczowie. Szczególnie interesujący jest ten drugi bo po pierwsze daje pogląd na to, z jak wielkim przedsięwzięciem mamy do czynienia (cała odkrywka ma aż 3200 ha powierzchni) a po drugie pozwala przyjrzeć się cały czas używanym koparkom. Z tarasu w Żłobnicy widać natomiast nie tylko odkrywkę, ale też elektrownię – kolejny z tutejszych gigantów.

Bełchatów, historia kopalni

Historia kopalni w Bełhatowie jest stosunkowo krótka – wydobycie ruszyło tu dopiero w 1975 roku, natomiast optymalną zdolność wydobywczą osiągnęła ona dopiero w 1988 r. Złoże cały czas jest eksploatowane bardzo intensywnie, istnieją plany poszerzenia wydobycia o kolejne tereny które uczynią największą dziurę w Europie obiektem jeszcze bardziej gigantycznym.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Jeśli chcemy zwiedzić kopalnię będziemy musieli dokonać telefonicznej rezerwacji i uiścić przelew z opłatą. Do wyboru mamy zwiedzanie sali tradycji z transportem do tarasów widokowych, zwiedzanie z dojazdem do wyrobiska i wyprawy niestandardowe, w których uzgadniamy co konkretnie chcielibyśmy zobaczyć z organizatorami zwiedzania.

Zamek Książ
Sarnia Skała