Rezerwat Niebieskie Źródła

Rezerwat Niebieskie Źródła

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Natura, Turystyka
  4. /
  5. Rezerwat Niebieskie Źródła

Aby dostać się do Niebieskich Źródeł ( Rezerwat Niebieskie Źródła ) będziemy musieli wybrać się do Tomaszowa Mazowieckiego a dokładniej – do południowo-wschodniej części tego miasta. Najłatwiej będzie dotrzeć do samego rezerwatu poruszając się w okolicach Pilicy – interesujący nas obiekt znajduje się w dolinie tej rzeki.

Rezerwat Niebieskie Źródła, pochodzenie

Skąd właściwie wzięła się unikalna, błękitna barwa tutejszych wód? Aby to wyjaśnić będziemy musieli najpierw wytłumaczyć pojęcie wód krasowych. Są to wody szczelinowe występujące w skałach wapiennych, które ze względu na stałe towarzystwo tych ostatnich mają unikalne właściwości chemiczne i fizyczne. Wody tomaszowskich źródeł są jednak wyjątkowe nawet jak na wody krasowe.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Korzeniowy Dół

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Niebieskie Źródła pochodzą z wapieni jurajskich, z których wytryska woda o zabarwieniu zielono – błękitno – niebieskim. Barwa zależy w dużej mierze od tego jak w wodzie rozprasza się światło, Niebieskie Źródła inaczej wyglądają podczas deszczu a inaczej w pełnym słońcu. Obserwowanie tego, jak zmieniają się w zależności od pogody czy pory roku, może być niezwykle fascynujące i nic dziwnego, że uważa się je za jedno z najciekawszych krasowych zjawisk w Europie.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Kopice – pałac Kopciuszka

Wrażenie jakie robi rezerwat potęgują jeszcze gejzery piasku wypychanego na powierzchnię przez wody źródlane. To kolejne niecodzienne zjawisko, jakie możemy obserwować na terenie tomaszowskiego rezerwatu.

Rezerwat Niebieskie Źródła, unikalność

Unikalność przyrody terenu Niebieskich Źródeł została dostrzeżona już 1961 r., kiedy to powstał rezerwat i kiedy okolicom błękitnych wód zaczęli bliżej przyglądać się naukowcy. Okazuje się, że tutejszy ekosystem jest niesamowicie złożony – na obszarze 29 ha możemy spotkać między innymi 75 gatunków ptaków, na czele z zimorodkiem, ubarwionym remiszem i prawie pełną gamą występujących w Polsce kaczek, a także ponad 400 gatunków roślin naczyniowych, również niezwykle rzadkich i ściśle chronionych, jak grzebienie białe, różanecznik żółty czy turówka wonna.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Muzeum Mydła i Historii Brudu

Mimo tej niesamowitej bioróżnorodności nie trzeba być biologiem aby docenić piękno Niebieskich Źródeł, dlatego jeśli wybieramy się do Tomaszowa na pewno warto umieścić to miejsce na swojej trasie.

Rezerwat Niebieskie Źródła

ładowanie mapy - proszę czekać...

Rezerwat Niebieskie Źródła 51.511707, 20.028806 Rezerwat Niebieskie Źródła

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
post-image
Militaria Technika Turystyka

Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC