Groty w Mechowie

Groty w Mechowie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Natura, Turystyka
  4. /
  5. Groty w Mechowie

Groty, lub jaskinie Mechowskie nie zrobią raczej na doświadczonych speleologach wrażenia swoim rozmiarem. Mimo to atrakcja ta cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających powiat pucki turystów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że stanowi unikalne zjawisko w skali Polski, zwłaszcza na Pomorzu.

Położenie

Mechowo to miejscowość, która znajduje się w pewnej odległości od głównych arterii komunikacyjnych, choć nie powinniśmy mieć problemu z dotarciem do niej samochodem lub rowerem – najlepiej w tym celu wyruszyć z Pucka i trzymać się przebiegających w okolicy szlaków rowerowych. Gdy już uda nam się znaleźć tę malowniczą, kaszubską wieś, do grot trafimy z łatwością – prowadzą do nich liczne drogowskazy.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek w Ogrodzieńcu

Całkowita długość podziemnej trasy w Grotach Mechowskich wynosi zaledwie 65 m, przy czym tylko część jaskini została udostępniona do zwiedzania. Tutejsza ścieżka jest więc najkrótszą w Polsce wytyczoną trasą podziemną.

Unikalność Grot Mechowskich wynika głównie z ich genezy – nie powstały wskutek ruchów tektonicznych, ale wypłukiwania spomiędzy bardziej opornych skał materiału luźniejszego. Właśnie stąd wziął się charakterystyczny kształt i kolor tutejszych kolumn – tworzą one wzory, jakie trudno znaleźć w jakimkolwiek innym miejscu.

Spotkamy tu jednak również formy, które w jaskiniach występują praktycznie zawsze, jak stalaktyty i stalagmity, mają one jednak niewielki rozmiar. Część tworów skalnych, znajdujących się w Mechowskich Grotach, ma czerwony odcień. Barwa ta wynika z dużej zawartości żelaza w wodzie, która od setek tysięcy lat kształtuje to miejsce.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek Reszel

Zwiedzanie

Grota w Mechowie została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 1818 roku. Jej turystyczna atrakcyjność została potwierdzona już w 1908 r. przez władze pruskie, które nadały jej status pomnika natury. Od 1955 r. ma nadany już przez polaków status pomnika przyrody nieożywionej. Wejście do groty jest płatne, kosztuje jednak zaledwie 2 zł. Jeśli znajdujemy się w okolicy – koniecznie odwiedźmy Mechowo i zobaczmy, jak niezwykłe kształty może wyrzeźbić woda, jeśli tylko ma wystarczająco dużo czasu.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Dolina Biebrzy

Cennik

Bilet normalny – 2 zł
Bilet ulgowy – 1,50 zł

Godziny otwarcia

marzec/kwiecień: od czwartku do niedzieli 10.oo-15.oo

od maja: od poniedziałku do soboty 9.oo-17.oo, w niedziele i święta 10.oo-17.oo

zimą niedostępne: grudzień-luty

Mapa i dojazd

Adres: Mechowo 34 A, Puck
telefon do przewodnika i opiekuna grot [w godzinach otwarcia]: 58 673 90 02

Groty w Mechowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Groty w Mechowie 54.713583, 18.285100 Groty w Mechowie

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
post-image
Militaria Technika Turystyka

Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC