Groty w Mechowie

Groty w Mechowie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Natura, Turystyka
  4. /
  5. Groty w Mechowie

Groty, lub jaskinie Mechowskie nie zrobią raczej na doświadczonych speleologach wrażenia swoim rozmiarem. Mimo to atrakcja ta cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających powiat pucki turystów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że stanowi unikalne zjawisko w skali Polski, zwłaszcza na Pomorzu.

Położenie

Mechowo to miejscowość, która znajduje się w pewnej odległości od głównych arterii komunikacyjnych, choć nie powinniśmy mieć problemu z dotarciem do niej samochodem lub rowerem – najlepiej w tym celu wyruszyć z Pucka i trzymać się przebiegających w okolicy szlaków rowerowych. Gdy już uda nam się znaleźć tę malowniczą, kaszubską wieś, do grot trafimy z łatwością – prowadzą do nich liczne drogowskazy.

Przeczytaj również:   Mysia Wieża

Całkowita długość podziemnej trasy w Grotach Mechowskich wynosi zaledwie 65 m, przy czym tylko część jaskini została udostępniona do zwiedzania. Tutejsza ścieżka jest więc najkrótszą w Polsce wytyczoną trasą podziemną.

Unikalność Grot Mechowskich wynika głównie z ich genezy – nie powstały wskutek ruchów tektonicznych, ale wypłukiwania spomiędzy bardziej opornych skał materiału luźniejszego. Właśnie stąd wziął się charakterystyczny kształt i kolor tutejszych kolumn – tworzą one wzory, jakie trudno znaleźć w jakimkolwiek innym miejscu.

Spotkamy tu jednak również formy, które w jaskiniach występują praktycznie zawsze, jak stalaktyty i stalagmity, mają one jednak niewielki rozmiar. Część tworów skalnych, znajdujących się w Mechowskich Grotach, ma czerwony odcień. Barwa ta wynika z dużej zawartości żelaza w wodzie, która od setek tysięcy lat kształtuje to miejsce.

Przeczytaj również:   Mława schrony

Zwiedzanie

Grota w Mechowie została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 1818 roku. Jej turystyczna atrakcyjność została potwierdzona już w 1908 r. przez władze pruskie, które nadały jej status pomnika natury. Od 1955 r. ma nadany już przez polaków status pomnika przyrody nieożywionej. Wejście do groty jest płatne, kosztuje jednak zaledwie 2 zł. Jeśli znajdujemy się w okolicy – koniecznie odwiedźmy Mechowo i zobaczmy, jak niezwykłe kształty może wyrzeźbić woda, jeśli tylko ma wystarczająco dużo czasu.

Przeczytaj również:   Zamek Kwidzyn

Cennik

Bilet normalny – 2 zł
Bilet ulgowy – 1,50 zł

Godziny otwarcia

marzec/kwiecień: od czwartku do niedzieli 10.oo-15.oo

od maja: od poniedziałku do soboty 9.oo-17.oo, w niedziele i święta 10.oo-17.oo

zimą niedostępne: grudzień-luty

Mapa i dojazd

Adres: Mechowo 34 A, Puck
telefon do przewodnika i opiekuna grot [w godzinach otwarcia]: 58 673 90 02

Groty w Mechowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Groty w Mechowie 54.713583, 18.285100 Groty w Mechowie

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC