Kościół św. Idziego w Inowłodzu

Kościół św. Idziego

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Kościoły / Cerkwie
  4. /
  5. Kościół św. Idziego

Spośród budowli – pamiątek po zamierzchłych czasach, na terenie Polski najwięcej ocalało kościołów katolickich. Mają one różne kształty i rozmiary, reprezentują najróżniejsze style architektoniczne. Zwiedzając je można zagłębić się w historię naszego kraju i prądów intelektualnych które przez niego przepływały. Im dalej sięgamy w przeszłość – tym bardziej interesujące obiekty znajdujemy. Jednym z najstarszych polskich kościołów jest Kościół św. Idziego w Inowłodzu.

Budowla nie przytłacza rozmiarem, nie ma efektownej bryły a jej ściany wykonane są z nieotynkowanej czerwonej cegły. Cechy te jednak bynajmniej nie szpecą zabytku, ale sprawiają, że prezentuje się on jeszcze bardziej intrygująco, zarówno od zewnątrz jak i w środku. Grube mury, małe i rzadkie okna, imponująca wysokość stropu i wieży – wszystko to sprawia, że odwiedzając ten niezwykły kościół filialny możemy poczuć się niemal jak w średniowieczu. Jeśli uwielbiamy „Imię róży” i klimat panujący w filmie i książce – obiekt w Inowłodzu musimy odwiedzić koniecznie.

Przeczytaj również:   Katedra w Gnieźnie

Kościół św. Idziego w Inowłodzu, data budowy

Dokładna data budowy kościoła nie jest znana. Płyta inskrypcyjna została wmurowana już w 1082 r. z fundacji Władysława Hermana, jednak sama świątynia jest najprawdopodobniej nieco młodsza – większość badaczy jako prawdopodobny czas budowy wskazuje wiek dwunasty, przy czym źródła pisane potwierdzają, że w roku 1138 już istniał – wzniesienie kościoła wiąże się więc z fundacją Bolesława Krzywoustego.

Przeczytaj również:   Najstarsza kopalnia ropy

Budowla miała okresy świetności, ale zdarzało się również, że niszczała – począwszy od 1520 roku, kiedy to wzniesiono nową, konkurencyjną świątynię, kościół św. Idziego zaczął podupadać.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Podejmowano liczne próby przywrócenia mu znaczenia, m.in. w 1790 roku, później jednak wskutek przewalających się przez ten teren wojen jego sytuacja stawała się coraz gorsza (pełnił m.in. rolę magazynu zboża).

Przeczytaj również:   Kościół Wang

Kościół św. Idziego w Inowłodzu, dzisiejszy kształ

Dzisiejszy kształt świątynia zawdzięcza Ignacemu Mościckiemu – z jego inicjatywy została odrestaurowana i ponownie poświęcona w roku 1938. Do tej pory w kościele św. Idziego sezonowo odbywają się nabożeństwa.

Kościół św. Idziego w Inowłodzu

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół św. Idziego w Inowłodzu 51.527329, 20.227525 Kościół św. Idziego

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC