Piramida w Rapie

Piramida w Rapie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka
  4. /
  5. Piramida w Rapie

Zlokalizowana w powiecie gołdapskim niewielka, licząca zaledwie 140 mieszkańców Rapa, znajdująca się zaledwie 1,5 km od granicy z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim, pozostałaby prawdopodobnie kompletnie nieznana, gdyby nie to, że to właśnie w tym miejscu znajduje się jeden z najbardziej okazałych w Polsce grobowców. Zainteresowanie tajemniczą budowlą W Rapie jest tym większe, że ma ona kształt piramidy, co sprawia, że miejsce to odwiedzają nie tylko zwykli turyści, ale również amatorzy radiestezji i parapsychologii.

Piramida w Rapie, lokalizacja

Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska Christopha von Rap, który był właścicielem wsi jeszcze przed wybudowaniem piramidy. Von Rap w pierwszej połowie osiemnastego wieku sprzedał ją rodzinie Farenheitów, którzy wkrótce wznieśli tu neoklasycystyczny pałac.

Przeczytaj również:   Dolina Biebrzy

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Fahrenheitowie byli zamożnym i ciekawym świata rodem, dużo podróżowali i byli otwarci na inne kultury. To właśnie dzięki temu trafili na rzekome cudowne właściwości piramid, mających gwarantować wieczne „życie po życiu”. Fortuna Fahrenheitów była tak okazała, że mogli sobie bez problemu pozwolić na postawienie własnej piramidy, która na początku XIX w. stanęła o 5 km od pałacu. Autorem projektu był Bartel Thorwaldsen.

Przeczytaj również:   Arkadia Nieborów

Piramida w Rapie, pogrzeb z 1811

Pierwszy pogrzeb odbył się tu w roku 1811 – w piramidzie zostały złożone zwłoki trzyletniej córeczki głowy rodu. Później lokatorami grobowca zostawali kolejni członkowie zamożnej rodziny. Grobowiec został jednak zniszczony w czasie wojny przez Armię Czerwoną – trumny zdewastowano, wyposażenie rozkradziono.

Wysokość piramidy w Rapie wynosi 15,9 m – jest jej więc daleka do piramid egipskich i południowoamerykańskich, jednak i tak robi niesamowite wrażenie. Budowla jest wzniesiona na planie kwadratu, którego bok ma 10,4 m. Dopiero od niedawna grobowiec został objęty nadzorem, wejście do niego zamurowano w 2010 roku, wcześniej zdarzało się, że wizytujący obiekt turyści rozgrzebywali trumny kijami. Co ciekawe – zwłoki siedmiorga członków rodziny Fahrenheitów uległy mumifikacji mimo że teren, na którym wzniesiono budowlę jest wilgotny. Czy to zasługa piramidy? Możliwe, że niestety nigdy się tego nie dowiemy

Piramida w Rapie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Piramida w Rapie 54.309900, 22.021700 Piramida w Rapie

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC