Ruchome wydmy

Ruchome wydmy

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Natura, Turystyka
  4. /
  5. Ruchome wydmy

Słowiński Park Narodowy nie bez przyczyny jest uważany za jedną z największych atrakcji w naszym kraju – mamy tu do czynienia nie tylko z unikalnym ekosystemem, ale również z niezwykłą przyrodą nieożywioną, taką jak ruchome wydmy, w tym największa spośród nich – wysoka na ok. 40 m. Łącka Góra. Dlaczego właściwie zjawisko to budzi tak duże zainteresowanie i to nie tylko wśród zwykłych turystów, ale również naukowców z całego świata?

Ruchome wydmy, lokalizacja

Ruchome Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego prezentują się niezwykle zarówno z punktu widzenia pieszego turysty, jak i z lotu ptaka. Znajdują się na wąskim pasie lądu oddzielającego jezioro Łebsko od Morza Bałtyckiego – inaczej niż na całym wybrzeżu mamy w tym miejscu do czynienia z prawdziwą piaszczystą pustynią, która zewsząd otoczona jest zielenią.

Przeczytaj również:   Wyspa Edwarda

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Gigantyczne piaszczyste wydmy pod wpływem wiatru nieustannie zmieniają swoje położenie zasypując okoliczne lasy – martwe drzewa wyłaniające się spod piasku stanowią widok nie mniej fascynujący niż ten, który roztacza się z wierzchołka Łąckiej Góry.

Wszystkie rozmiary dotyczące ruchomych wydm podawane są w przybliżeniu, a to z tego powodu, że nieustannie się zmieniają. Wiatr, z jakim mamy do czynienia w tej okolicy, jest na tyle intensywny, że wydmy są w stanie w krótkim czasie przemieścić się o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów. Zjawisko to jest niewątpliwie fascynujące, ale również groźne – piasek zasypuje nie tylko nieużytki, ale również samo jezioro Łebsko i okoliczne tereny zamieszkane. Obszar działalności ruchomych wydm stale się rozszerza, jak dotąd nie znaleziono żadnej skutecznej metody obrony przed nim.

Przeczytaj również:   Złoty Stok i podziemny wodospad

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, zwiedzanie

Nie wszystkie tereny zajmowane przez ruchome wydmy są udostępnione do zwiedzania, wejście na teren Parku Narodowego jest płatne, choć kosztuje zaledwie kilka złotych. Na miejsce można dotrzeć pieszo lub meleksem – teren jest zamknięty dla samochodów osobowych. Do Słowińskiego Parku Narodowego warto wybrać się więcej niż raz, bo przy każdych kolejnych odwiedzinach okaże się już zupełnie innym miejscem.

Ruchome wydmy

ładowanie mapy - proszę czekać...

Ruchome wydmy 54.725116, 17.261753 Ruchome wydmy

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC