Twierdza Modlin

Twierdza Modlin

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka
  4. /
  5. Twierdza Modlin

Na terenie Polski znajduje się wiele budowli mających militarne pochodzenie, jednak mało która ma tak bogatą historię jak podwarszawska Twierdza Modlin. Obiekt położony około 30 km od stolicy był oblegany aż czterokrotnie – w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku, a w roku 1920 odegrał istotną rolę w walkach polsko – bolszewickich.

Twierdza Modlin – lokalizacja

Twierdzę wzniesiono u zbiegu Wisły, Wkry i Narwi. Militarne walory tego miejsca zostały zauważone już w czasach szwedzkiego króla, Karola Gustawa, który jako pierwszy postanowił wznieść tu obóz warowny. Obóz ten funkcjonował aż do 1660 r. Ponownie lokalizacja ta została wykorzystana przez Napoleona, który w 1806 r. podjął decyzję o budowie dzisiejszej twierdzy.

Przeczytaj również:   Zamek w Liwie

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

W ciągu dwóch wieków istnienia Twierdza Modlin była wielokrotnie przebudowana aby dostosować ją do wymagań rozwijającej się techniki wojskowej. Obiekt był obsadzany wojskami francuskimi, wirtemberskimi, polskimi, saskimi, rosyjskimi i niemieckimi, każda z tych armii pozostawiła po sobie ślad.

Odkrywanie świadectw historii Twierdzy Modlin to fascynująca przygoda. Obiekt ma imponujące rozmiary i choć niektóre zabudowania zostały zdewastowane, nadal stanowi prawdziwą gratkę dla wszystkich amatorów militariów i historii wojskowości. Twierdza nie ma niestety w tym momencie jednego właściciela – do niedawna była nim Agencja Mienia Wojskowego, która od jakiegoś czasu wyprzedaje poszczególne elementy twierdzy. Najbardziej rozpoznawalna jej część – tzw. cytadela, trafiła w ręce firmy deweloperskiej, co pozwala mieć nadzieję, że budynek nie popadnie w ruinę.

Przeczytaj również:   Największa "dziura" w Europie - kopalnia w Bełchatowie

Twierdza Modlin – turystyka

Najlepiej jest zwiedzać twierdzę z przewodnikiem. Na jej terenie znajduje się trudna do oszacowania liczba bunkrów, działobitni, koszar, fortów, magazynów etc. Prawie każdy z nich brał udział w walkach, m.in. w wojnach napoleońskich a także obydwu światowych. Zwiedzanie z przewodnikiem pozwala spojrzeć na historię Twierdzy Modlin całościowo i w pełni zdać sobie sprawę z tego, jak ważnym punktem była we wszystkich epokach, które odcisnęły na niej swoje piętno.

Twierdza Modlin

ładowanie mapy - proszę czekać...

Twierdza Modlin 52.438200, 20.682000 Twierdza Modlin

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC