Zamek w Ciechanowie

Zamek w Ciechanowie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka, Zamki w Polsce
  4. /
  5. Zamek w Ciechanowie

W Polsce znajduje się wiele średniowiecznych zamków mających bogatą historię i stanowiących unikalne zabytki architektury militarnej. Wśród nich jednak Zamek w Ciechanowie zajmuje miejsce wyjątkowe. Był wielokrotnie oblegany, między innymi przez wojska litewskie i krzyżackie, jednak nie został zdobyty i obsadzony przez wroga. Obiekt ten niejednokrotnie odegrał kluczową rolę w bojach toczonych przez polskich królów i książąt. Obecnie niedawno rewitalizowany zamek jest udostępniony do zwiedzania, organizuje się w nim często wydarzenia edukacyjne czy rekonstrukcyjne, a także turnieje rycerskie.

Zamek w Ciechanowie – Powstanie

Za kształt zamku odpowiedzialny jest ten sam architekt, który wybudował zamek w Trokach i Liwie – mistrz Niklos. Warownia w tej lokalizacji istniała już pod koniec XIV w., najstarsze źródło pisane, które o niej wspomina, pochodzi z roku 1429, kiedy to architekt wystawił mazowieckiemu księciu, Januszowi I rachunek za ukończenie budowli.

Przeczytaj również:   Dolina Biebrzy

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Ciechanowski zamek miał wraz z budowlami w Liwie i Wiźnie zabezpieczać szlaki handlowe księstwa – rozmach, z jakim go wybudowano pozwala wyobrazić sobie, jak potężny był wówczas Janusz I i jak duże znaczenie miało księstwo.

Ciechanowski zamek, podobnie jak wiele innych zamków w Polsce, ma w swej historii okresy świetności i upadku. Największe znaczenie miał właśnie w czasach Janusza I, po śmierci jego syna, Janusza II zaczął jednak popadać w ruinę. Próby przywrócenia mu świetności zostały podjęte w czasach Zygmunta Starego przez królową Bonę Sforza, jednak zakończył je potop szwedzki, podczas którego niebroniony obiekt został przez Szwedów zajęty i spalony.

Przeczytaj również:   Walim - tajemnicza inwestycja

Odbudowa Zamku w Ciechanowie

Zamek przez wiele lat niszczał, dostarczając między innymi budulca dla browaru w Opinogórze. Zainteresowano się nim ponownie dopiero w latach sześćdziesiątych XX w., kiedy to postanowiono zabezpieczyć go w formie trwałej ruiny. Zamku nie zrekonstruowano, ponieważ nie zachowały się żadne ilustracje, które mogłyby dać jakikolwiek pogląd na jego oryginalny kształt. W ostatnich latach udało się jednak rzucić nieco więcej światła na jego historię dzięki badaniom archeologicznym.

Zamek w Ciechanowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Ciechanowie 52.884599, 20.619267 Zamek w Ciechanowie

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC