Polskie Termopile

Strękowa Góra „Polskie Termopile”

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Militaria, Turystyka
  4. /
  5. Strękowa Góra „Polskie Termopile”

Polskie Termopile

Strękowa Góra (Polskie Termopile) koło rzeki Wizny, na wschód od Łomży, to jedno z wyjątkowych miejsc pamięci w Polsce. Upamiętnia bowiem bitwę z kampanii wrześniowej, która odbyła się w dniach 7-10 września między wojskami polskimi, którymi dowodził kapitan Władysław Raginis, a wojskami hitlerowskimi pod dowództwem Heinza Guderiana. Z powodu ogromnej dysproporcji sił na korzyść najeźdźcy (40:1) i jednocześnie bohaterskiego oporu, jaki stawiali polscy żołnierze, miejsce to ochrzczono „Polskimi Termopilami”.

Krótka historia obrony Wizny

W okolicach rzeki Wizny znajdowała się niedokończona, kilkukilometrowa linia fortyfikacji, która stanowiła główny punk oporu stawianego Niemcom. Brakowało jej wentylacji, maskowania, czasami i kopuł pancernych. Linia ciągnęła się na odcinku Wizna – Strękowa Góra. W sumie składało się na nim siedem ciężkich i dwa lekkie żelbetonowe schrony bojowe.

Przeczytaj również:   Zamek w Będzinie

Obronę Wizny wzięli na siebie żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”, którymi dowodził kpt. Raginis, instruktor i wykładowca Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie. Łącznie miał pod sobą 20 oficerów i 700 szeregowców, którzy należeli między innymi do 8 Kompanii Strzeleckiej, 136 Rezerwowej Kompanii Saperów i plutonu artylerii piechoty.

Guderian dysponował w sumie około 40 tys. żołnierzy, z których bezpośrednio w walkach brało udział 2–5 tys. Wchodzili w skład 20 Dywizji Zmotoryzowanej, 3 i 10 Dywizji Pancernej oraz brygady fortecznej „Lötzen”. 10 września 1939 roku, po niemieckim ultimatum, poddane zostały dwa ostatnie schrony w okolicy Strękowej Góry. Kapitan Raginis popełnił samobójstwo, rozrywając się granatem.

Przeczytaj również:   Zamek w Kórniku

Miejsce pamięci

Na Strękowej Górze, z której rozciąga się piękny widok na dolinę Narwi i Biebrzy, znajduje się krzyż upamiętniający walkę. Jest też tam grób kapitana Raginisa. Powstał w 2001 roku, po zidentyfikowaniu dzięki badaniom DNA znalezionych na górze szczątków. Po identyfikacji pochowano je z wojskowymi honorami. Miejsce pamięci zwiedzać można praktycznie cały rok, za darmo. Obok krzyża i grobowca są też ruiny schronu. Koło nich jest tablica informacyjna.

Przeczytaj również:   Bunkier w Konewce

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Rokrocznie odbywają się na Strękowej Górze uroczystości i inscenizacje bitwy pod Wizną. Nagrana przez szwedzki metalowy zespół Sabaton piosenka „40:1”, poświęcona jest właśnie temu wydarzeniu historycznemu.

Strękowa Góra 'Polskie Termopile'

ładowanie mapy - proszę czekać...

Strękowa Góra \'Polskie Termopile\' 53.211648, 22.488370

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC