Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Kopalnie, Technika, Turystyka
  4. /
  5. Kopalnia soli w Wieliczce

Kraków to historyczne miasto z mocą wielu atrakcji turystycznych. Znany w Europie rynek krakowski, historyczna dzielnica – Kazimierz, czy duża ilość miejsc kulturowych – teatrów, sal koncertowych i innych sprawia, iż turystyka rozwija się tu w tempie zastraszającym. Ale żeby odkryć tajemnice małopolskich ziem warto udać się do pobliskiej Wieliczki. Znajduje się tam popularna kopalnia soli, która przyciąga turystów z całego świata.

Małopolska sól.

Nazwa kopalni wywodzi się od nazwy miejscowości położonej nieopodal Krakowa. Od XIIIw do zakończenia konfederacji barskiej kopalnia soli kamiennej wespół z Bochnią wchodziła w skład tzw. żup krakowskich. Sole wydobywane w kopalni Wieliczka pochodzą z miocenu. Przełomem okazał się rok 1976 – wówczas kopalnia została oficjalnie wpisana do rejestru zabytków, a niespełna dwa lata później wpisana przez prestiżową organizację UNESCO na pierwszą listę światowego dziedzictwa. Zapoczątkowało to erę szeroko zakrojonej turystyki, która trwa po dziś. O skali tych działań wyraźnie mówią statystyki. W roku 2006 kopalnię odwiedziło ponad milion osób z czego połowę stanowili turyści zagraniczni.

Przeczytaj również:   Walim - tajemnicza inwestycja

Kopalnia soli w Wieliczce – Niepowtarzalny klimat.

Kopalnia soli w Wieliczce liczy 9 poziomów. Pierwszy z nich nosi nazwę Bono i sięga 64m głębokości, z kolei ostatni znajduje się na głębokości 327m. Istotnym walorem kopalni jest mikroklimat na który składa się duża wilgotność wespół z podwyższoną zawartością chlorku sodu.
Temperatura waha się na poziomie 13-16 stopni. Ten unikalny klimat sprzyja regeneracji i procesom rehabilitacyjnym zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Osoby pragnące doznania owego klimatu powinny udać się do komory pt. Jezioro Wessel.

Przeczytaj również:   Cmentarz koni

Mnogość komór.

Trasa turystyczna opiewa w 20 unikalnych komór znajdujących się w obrębie trzech poziomów. Mają one różny charakter. Jedną z najważniejszych obok Jeziora Wessel jest Kaplica św. Jana uznana za jedną z najpiękniejszych w Europie ze względu na drewnianą architektonikę wnętrza. Dla turystów pragnących rozrywki stworzono komorę Warszawską, która odznacza się wieloma atrakcjami takimi jak imprezy sportowe, turnieje, koncerty i wiele innych. Kopalnia soli w Wieliczce jest przepięknym miejscem w którym czas upływa wolniej, a zwiedzającym towarzyszy moc atrakcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Kopalnia soli w Wieliczce

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kopalnia soli w Wieliczce 49.983000, 20.055600 Kopalnia soli w Wieliczce

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC