Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Kopalnie, Technika, Turystyka
  4. /
  5. Kopalnia soli w Wieliczce

Kraków to historyczne miasto z mocą wielu atrakcji turystycznych. Znany w Europie rynek krakowski, historyczna dzielnica – Kazimierz, czy duża ilość miejsc kulturowych – teatrów, sal koncertowych i innych sprawia, iż turystyka rozwija się tu w tempie zastraszającym. Ale żeby odkryć tajemnice małopolskich ziem warto udać się do pobliskiej Wieliczki. Znajduje się tam popularna kopalnia soli, która przyciąga turystów z całego świata.

Kopalnia Soli w Wieliczce
Niezliczona liczba niezwykłych pomieszczeń w Kopalni

Historia

Nazwa kopalni wywodzi się od nazwy miejscowości położonej nieopodal Krakowa. Od XIIIw do zakończenia konfederacji barskiej kopalnia soli kamiennej wespół z Bochnią wchodziła w skład tzw. żup krakowskich. Sole wydobywane w kopalni Wieliczka pochodzą z miocenu. Przełomem okazał się rok 1976 – wówczas kopalnia została oficjalnie wpisana do rejestru zabytków, a niespełna dwa lata później wpisana przez prestiżową organizację UNESCO na pierwszą listę światowego dziedzictwa. Zapoczątkowało to erę szeroko zakrojonej turystyki, która trwa po dziś. O skali tych działań wyraźnie mówią statystyki. W roku 2006 kopalnię odwiedziło ponad milion osób z czego połowę stanowili turyści zagraniczni.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Kolej wąskotorowa

Zwiedzanie

Kopalnia soli w Wieliczce liczy 9 poziomów. Pierwszy z nich nosi nazwę Bono i sięga 64m głębokości, z kolei ostatni znajduje się na głębokości 327m. Istotnym walorem kopalni jest mikroklimat na który składa się duża wilgotność wespół z podwyższoną zawartością chlorku sodu.

Temperatura

Temperatura waha się na poziomie 13-16 stopni. Ten unikalny klimat sprzyja regeneracji i procesom rehabilitacyjnym zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Osoby pragnące doznania owego klimatu powinny udać się do komory pt. Jezioro Wessel.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek w Będzinie
Kopalnia Wieliczka
Gwarancja niezapomnianych widoków w Kopalni Wieliczka

Jak ubrać się do Wieliczki

Duża część turystów w okresie letnim zwiedza kopalnie na tzw. krótki rękaw. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Są osoby, dla których poznawanie kopalni przez okres 2h w temperaturze około 13 stopni będzie stanowiło już spory wysiłek dlatego warto zaopatrzyć się w lekkie okrycie zwiększające komfort zwiedzanie.

Trasa turystyczna opiewa w 20 unikalnych komór znajdujących się w obrębie trzech poziomów. Mają one różny charakter. Jedną z najważniejszych obok Jeziora Wessel jest Kaplica św. Jana uznana za jedną z najpiękniejszych w Europie ze względu na drewnianą architektonikę wnętrza. Dla turystów pragnących rozrywki stworzono komorę Warszawską, która odznacza się wieloma atrakcjami takimi jak imprezy sportowe, turnieje, koncerty i wiele innych. Kopalnia soli w Wieliczce jest przepięknym miejscem w którym czas upływa wolniej, a zwiedzającym towarzyszy moc atrakcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Twierdza Poznań
Kaplica w Kopalni w Wieliczce
Jedna z wielu kaplic znajdujących się w Kopalni

Ceny biletów

Bilet normalny: 64 zł

Bilet ulgowy: 46 zł

Bilet rodzinny: 174 zł

Godziny otwarcia

Od 1 kwietnia do 31 października –  7:30 do 19:30

Od 2 listopada do 31 marca –  8:00 do 17:00

Od 26 grudnia do 4 stycznia –  8:00 do 18:00

Dojazd i mapa

Adres: Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka
Telefon: 12 278 73 02

Kopalnia soli w Wieliczce

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kopalnia soli w Wieliczce 49.983000, 20.055600 Kopalnia soli w Wieliczce

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
post-image
Militaria Technika Turystyka

Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC