Świątynia nazistów w Wałbrzychu

Świątynia nazistów

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Militaria, Turystyka
  4. /
  5. Świątynia nazistów

Świątynia nazistów, ostatnia świątynia Hitlera, zwana też Totenburg, znajduje się w Wałbrzychu, w dzielnicy Nowe Miasto, i nosi nazwę mauzoleum Schlesier Ehrenmal. Wzniesiono je w latach 30. XX wieku na wschód od centrum miasta na zboczu góry Niedźwiadki.

Historia mauzoleum

Mocno dziś zaniedbany i podniszczony, wzorowany na architekturze tak bliskiego Hitlerowi starożytnego Rzymu obiekt, zbudowano w latach 1936-38. Znajduje się na wysokości 520 m n.p.m. Jego nieoficjalną niemiecką nazwę „Totenburg” można przetłumaczyć jako „martwy gród” lub „martwy zamek„. Oficjalna to Schlesier Ehrenmal, czyli „śląskie mauzoleum”. Wzięła się ponoć stąd, że budynek miał upamiętniać 170 tys. żołnierzy niemieckich ze Śląska, którzy polegli w walkach w czasie pierwszej wojny światowej.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Giecz, osada piastowska

Wielu z nich pochodziło właśnie z tego regionu. Choć upamiętniać miało także również ofiary wypadków w kopalniach oraz bojowników niemieckiego ruchu narodowo-socjalistycznego. Tych ostatnich przybyło w Wałbrzychu i okolicach po 1932 roku, kiedy to miasto odwiedził sam Hitler. Mająca wcześniej niewielu zwolenników w tych stronach partia NSDAP, stopniowo zaczęła ich zdobywać coraz więcej. Wałbrzyska komórka SS wpadła na pomysł wzniesienia mauzoleum, które miało wspomagać rozpowszechniane nazistowskiej ideologii.

Inne ciekawe miejsca na weekend

Budowa i przeznaczenie Totenburga

Zbudowany na wzór rzymski obiekt, miał piękny dziedziniec. W środku tegoż znajdowała się żelazna kolumna z czuwającymi u jej stóp czterema lwami. Na szczycie kolumny płonął ogień. Idealna sceneria dla oficjalnych uroczystości państwowych i propagandowych, które w założeniu miały się tam przede wszystkim odbywać. Jak jednak głoszą liczne historie, anegdoty i mity, działo się tam znacznie więcej.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Karpacka Troja

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami w Totenburgu żołnierze SS regularnie oddawali się praktykom okultystycznym. Rzekomo zgłębiali tam okultyzm, odprawiali różne rytuały. Oprócz tego na terenie mauzoleum odbywały się ponoć przeróżne próby inicjacyjne oraz wytrzymałościowe nowych członków SS. Praktykowano też rytuały pogańskie, nawiązujące do mitologii germańskiej i skandynawskiej. Wspomniany ogień miał stanowić symboliczne nawiązanie do rasy aryjskiej, która będzie panować nad światem. Legendy mówią też, że mauzoleum było połączone tunelem z Zamkiem Książ.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek Czocha

Świątynia nazistów w Wałbrzychu – projekt

Totenburg zaprojektował Robert Tischler. Wymiary budowli to 24 m szerokości, 27 m długości i około 6,5 m wysokości. Zbudowano go na planie prostokąta. Wejścia pilnowały posągi orłów z rozłożonymi skrzydłami. W okolicach były jeszcze dwa mauzolea, które wysadzono po 1945 roku. Tylko Totenburg przetrwał. Stąd mówi się o nim jako o ostatniej świątyni Hitlera.

Świątynia nazistów w Wałbrzychu

ładowanie mapy - proszę czekać...

Świątynia nazistów w Wałbrzychu 50.764936, 16.297327 Świątynia nazistów w Wałbrzychu

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
post-image
Militaria Technika Turystyka

Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC