X

Zamek Czocha

Zamek Czocha to kolejna średniowieczna twierdza znajdująca się na Dolnym Śląsku, którą każdy kto interesuje się historią fortyfikacji i obronności powinien odwiedzić. Zamek zlokalizowany jest w miejscowości Sucha w gminie Leśna. Najłatwiej dostać się do niego samochodem lub autobusem z Jeleniej Góry. O tym, jak bardzo interesujący jest to budynek może świadczyć chociażby fakt, że w 2012 roku został uwzględniony przez miesięcznik National Geographic w zestawieniu 7 Cudów Polski.

Zamek Czocha i jego magia wieczorową porą.

Historia

Początek historii zamku miał miejsce w XIII wieku. Warownia została w zniesiona w latach 1241-1247 na rozkaz Wacława I Przemyślidy – króla czeskiego który w tym czasie rządził okolicznymi terenami. Obiekt miał bardzo burzliwą historię – praktycznie od początku swojego istnienia przechodził z rąk do rąk.

Tajemniczy Dolny Śląsk.

Najpierw spod władania czeskiego trafił pod pieczę Polaków (Henryka Jaworskiego i Bolka II Małego), później wrócił do Czech, a następnie zarządzały nim rody łużyckie i Niemcy – podobno w czasach II Wojny Światowej mieściła się w nim szkoła szyfrantów, informacja ta nie została jednak potwierdzona.

Widok na Zamek Czocha od strony jeziora.

Zwiedzanie i atrakcje

Zamek w Suchej robi wrażenie zarówno jeśli chodzi o bryłę jak i o rozmiar, trzeba jednak zaznaczyć, że jest – niestety – nieco zaniedbany. Zachował się Zamek Górny z dziedzińcem, dwa Przedzamcza a także fosa wraz z przerzuconym przez nią mostem wykonanym z kamienia.

Wejście na most nad fosą w Zamku Czocha

Obiekt można odpłatnie zwiedzać, działa tu również hotel który jest doskonałą okazją do tego, aby spędzić noc w średniowiecznych murach i na własnej skórze poczuć średniowieczny klimat. Nocleg jest tym bardziej atrakcyjny, że kierownictwo hotelu organizuje dla gości nocne zwiedzanie podczas którego odkrywanie tajemnic obiektu staje się jeszcze bardziej fascynujące.

Sucha to doskonała baza wypadowa do zwiedzania Gór Izerskich co dodatkowo może zachęcać do zatrzymania się na zamku. Jeśli więc chcesz na własne oczy zobaczyć jedną z najbardziej interesujących pamiątek po burzliwej historii Łużyc oto miejsce, które na pewno powinno zostać uwzględnione w Twojej marszrucie.

Do popularności Zamku Czocha przyczynił się serial „TAJEMNICA TWIERDZY SZYFRÓW”.

Godziny otwarcia

styczeń – grudzień: 10.00 – 18.00

zwiedzanie z przewodnikiem
lipiec – sierpień: 10.00 – 20.00
pozostałe miesiące: 10.00 – 18.00

Zwiedzanie Zamku Czocha stanowi niesamowitą atrakcję dla każdego.

Cennik

zwiedzanie zamku z przewodnikiem:
ulgowy (dzieci do 15 lat) – 12 zł
normalny – 20 zł

zwiedzanie dziedzińców (bez przewodnika)
normalny – 8 zł
ulgowy – 4 zł

multimedialna sala tortur
normalny – 12 zł
ulgowy (dzieci do 15 lat) – 8 zł

gabinet osobliwości
normalny – 6 zł
ulgowy – 4 zł

BILET ŁĄCZONY (obejmuje wszystkie atrakcje powyżej)
normalny – 34 zł
ulgowy – 21 zł

nocne zwiedzanie zamku:
45 zł/osoba (konieczna rezerwacja telfoniczna

Zamek Czocha wnętrze

Parking

Parking dla turystów zwiedzających obiekt dostępny jest zaraz obok zamku (płatny).
Dla turystów, którzy mają wykupiony nocleg na zamku, parking został przewidziany w bezpośredniej lokalizacji obiektu (bezpłatny).

Dojazd i adres

Zamek Czocha
Sucha (miejscowość)
59-820 Leśna

+48 75 721 11 85, +48 75 721 15 53

Zamek Czocha
Pokaż osadzoną mapę w trybie pełnego ekranu

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies