zamek-krolewski-w-lublinie-ciekawe-miejsca-w-polsce Zamek w Lublinie Turystyka Zamki

Zamek w Lublinie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 2, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:

Historyczne budowle od zawsze były celem turystów z całego świata. Owiane tajemnicą i duchem historycznym zamki niosą ze sobą mnóstwo legend i zabytków. Istotną rolę odgrywa również architektura, którą mogą podziwiać zwiedzający. Nie inaczej jest w przypadku Zamku Królewskiego w Lublinie, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na terenie naszego kraju.

Zamek w Lublinie – Kręte ścieżki minionych stuleci.

Zamek w Lublinie na przestrzeni wielu wieków odgrywał różną rolę. Obiekt został wzniesiony w XIIw, natomiast kolejne lata przyniosły wiele modernizacji architektonicznych. Działo się tak ze względu na przeznaczenie budowli. I tak w latach 1831-1954 zamek pełnił rolę więzienia, zaś od roku 1957 pełni funkcję muzealną. Zmiana przeznaczenia nie miała wpływu na prestiż zabytku. Obecnie jest on jednym z najważniejszych dzieł w Polsce.

Przeczytaj również:   Najstarsza kopalnia ropy

Pierwotne przeznaczenie.

Z pierwotnego planu po dziś zachowała się jedynie baszta oraz kaplica zamkowa. Romańska wieża powstała w pierwszej połowie wieku XIII i łączyła w sobie funkcje mieszkalno-obronne. Badacze twierdzą, iż jest to najstarsza budowla w regionie Lubelszczyzny.

Warto dodać, że Kaplica Świętej Trójcy wchodząca w skład obiektu jest najcenniejszym zabytkiem doby średniowiecza nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Przeczytaj również:   Zamek Chęciny

Obiekt westchnień wielu turystów.

Lubelski zamek był świadkiem wielu odwiedzin gości świty królewskiej ze względu na swe walory reprezentacyjne i położenie. Rok 1530 był tyle przełomowy, że dokonała się wtedy zasadnicza przebudowa i modernizacja. Za sprawą światowej sławy architekta – Bartłomieja Berecciego obiekt został zaaranżowany na styl renesansowy. Iście ciekawa dla turystów będzie z pewnością strona zachodnia zamku.

To w tej części ulokowane zostały gmachy mieszkalne. Z kolei na pierwszym piętrze ulokowano historyczną salę sądową, komnaty królewskie oraz skarbiec.

Atrakcje poza zamkowe.

Warto wspomnieć o atrakcjach znajdujących się poza zamkiem w Lublinie. Warowne mury i obronne baszty wybudowane za czasów Kazimierza Wielkiego zostały zachowane po dziś. Wokół gmachu piętrzyły się strumienie Bystrzycy i Czechówki przez które prowadził przepiękny most zrobiony z drewna. Jako, że Zamek Królewski w Lublinie stanowi jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Europie – z całą pewnością warto go odwiedzić – wrażenia są niezapomniane.

Zamek Królewski w Lublinie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Królewski w Lublinie 51.250406, 22.572420 Zamek Królewski w Lublinie
5 komentarzy
 1. Jadwiga Stypka 5 miesięcy ago

  Piękne miejsce. Jak i Lublin wart obejrzenia.

 2. Stefania Stankiewicz 5 miesięcy ago

  Widziałam go bardzo bardzo dawno temu

 3. Zofia Lipińska 5 miesięcy ago

  Byłam w lipcu w tym roku i jestem zdumiona że dzięki lokalnym władzom można zrobić tak piękne miasto.Napewno pomogły też unijne środki które zostały umiejętnie ulokowane.Ukłon w stronę wojewody i radnych tego miasta.Serdecznie pozdrawiam.

 4. Romualda Tabisz 5 miesięcy ago

  będę za 2 tyg.

 5. Lis Ulek 5 miesięcy ago

  Byłam w zeszłym roku i tęsknię za Lublinem. Piękne, klimatyczne miasto:)

Comments are closed.

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce