Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 2, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:
 1. Home
 2. /
 3. Turystyka, Zamki w Polsce
 4. /
 5. Zamek w Lublinie

Historyczne budowle od zawsze były celem turystów z całego świata. Owiane tajemnicą i duchem historycznym zamki niosą ze sobą mnóstwo legend i zabytków. Istotną rolę odgrywa również architektura, którą mogą podziwiać zwiedzający. Nie inaczej jest w przypadku Zamku Królewskiego w Lublinie, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na terenie naszego kraju.

Zamek w Lublinie – Kręte ścieżki minionych stuleci.

Zamek w Lublinie na przestrzeni wielu wieków odgrywał różną rolę. Obiekt został wzniesiony w XIIw, natomiast kolejne lata przyniosły wiele modernizacji architektonicznych. Działo się tak ze względu na przeznaczenie budowli. I tak w latach 1831-1954 zamek pełnił rolę więzienia, zaś od roku 1957 pełni funkcję muzealną. Zmiana przeznaczenia nie miała wpływu na prestiż zabytku. Obecnie jest on jednym z najważniejszych dzieł w Polsce.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek w Będzinie

Zamek lubelski ciekawostki

Z pierwotnego planu po dziś zachowała się jedynie baszta oraz kaplica zamkowa. Romańska wieża powstała w pierwszej połowie wieku XIII i łączyła w sobie funkcje mieszkalno-obronne. Badacze twierdzą, iż jest to najstarsza budowla w regionie Lubelszczyzny.

Warto dodać, że Kaplica Świętej Trójcy wchodząca w skład obiektu jest najcenniejszym zabytkiem doby średniowiecza nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Zwiedzanie

Lubelski zamek był świadkiem wielu odwiedzin gości świty królewskiej ze względu na swe walory reprezentacyjne i położenie. Rok 1530 był tyle przełomowy, że dokonała się wtedy zasadnicza przebudowa i modernizacja. Za sprawą światowej sławy architekta – Bartłomieja Berecciego obiekt został zaaranżowany na styl renesansowy. Iście ciekawa dla turystów będzie z pewnością strona zachodnia zamku.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Jezioro Jeziorak

To w tej części ulokowane zostały gmachy mieszkalne. Z kolei na pierwszym piętrze ulokowano historyczną salę sądową, komnaty królewskie oraz skarbiec.

Atrakcje poza zamkowe.

Warto wspomnieć o atrakcjach znajdujących się poza zamkiem w Lublinie. Warowne mury i obronne baszty wybudowane za czasów Kazimierza Wielkiego zostały zachowane po dziś. Wokół gmachu piętrzyły się strumienie Bystrzycy i Czechówki przez które prowadził przepiękny most zrobiony z drewna. Jako, że Zamek Królewski w Lublinie stanowi jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Europie – z całą pewnością warto go odwiedzić – wrażenia są niezapomniane.

Ceny biletów

Zamek Lubelski (zwiedzanie Kaplicy z Lapidarium, Baszty i wszystkich ekspozycji stałych) – BILET JEDNODNIOWY 30zł (normalny) i 23zł (ulgowy)
Zamek Lubelski + wystawy czasowe (zwiedzanie Kaplicy z Lapidarium, Baszty, ekspozycji stałych i ekspozycji czasowych) – BILET JEDNODNIOWY 31zł (normalny) i 24zł (ulgowy)

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Koziołki poznańskie

Godziny otwarcia

1 maja – 30 września – WTOREK – NIEDZIELA – 10.00 – 18.00
1 października – 30 kwietnia – WTOREK – NIEDZIELA – 9.00 – 17.00
DNI BEZPŁATNEGO WSTĘPU NA WYSTAWY STAŁE – 7, 13, 19, 30 czerwca 2018 r. – 10.00 – 18.00

Dojazd i kontakt

Muzeum rejestrowane w Państwowym Rejestrze Muzeów
ul. Zamkowa 9, 20-117 Lublin
centrala tel. 81 532 50 01 do 03

Zamek Królewski w Lublinie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Królewski w Lublinie 51.250406, 22.572420 Zamek Królewski w Lublinie
5 komentarzy
 1. Jadwiga Stypka 1 rok ago

  Piękne miejsce. Jak i Lublin wart obejrzenia.

 2. Widziałam go bardzo bardzo dawno temu

 3. Zofia Lipińska 1 rok ago

  Byłam w lipcu w tym roku i jestem zdumiona że dzięki lokalnym władzom można zrobić tak piękne miasto.Napewno pomogły też unijne środki które zostały umiejętnie ulokowane.Ukłon w stronę wojewody i radnych tego miasta.Serdecznie pozdrawiam.

 4. Romualda Tabisz 1 rok ago

  będę za 2 tyg.

 5. Lis Ulek 1 rok ago

  Byłam w zeszłym roku i tęsknię za Lublinem. Piękne, klimatyczne miasto:)

Comments are closed.

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Technika Turystyka

Koziołki poznańskie

Poznańskie koziołki, Legenda Wersji legendy o poznańskich koziołkach jest parę. Według tej najpopularniejszej, przed wiekami miasto strawił wielki pożar. Jego ofiarą padł również poznański ratusz. Budynek odbudowano, a gdy już stał, zamówiono zegar na wieżę u zegarmistrza Bartłomieja z...
post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Zamek Chojnik

Wyjątkowy i niezwykły, choć w Polsce stosunkowo słabo znany. Malowniczo położony, pełen tajemnic, o bogatej i intrygującej historii. Zamek Chojnik, bo o nim mowa, to wyjątkowe miejsce, w którym kryje się szereg tajemnic. Warto odkryć jego uroki zarówno zimą,...
post-image
Militaria Turystyka

Baza atomowa w Polsce

Baza atomowa w Polsce? Polska jest krajem w którym znajduje się mnóstwo porzuconych obiektów militarnych, których wartość historyczna i walory turystyczne dopiero zaczynają wychodzić na światło dzienne. O tym, że obiekty poniemieckie z czasów II Wojny Światowej stanowią świetną...
post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Zamek Bytów

Zamek w Bytowie jest określany mianem zamku krzyżackiego, choć nie był takim przez cały czas. Dość szybko przeszedł w inne ręce i zmieniał właścicieli regularnie, będąc niszczonym i odbudowywanym, aby zostać odnowionym „na dobre” dopiero w drugiej połowie XX...
post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC