zamek książ

Zamek Książ

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:

Najbardziej znanymi i zarazem największymi zamkami znajdującymi się na terenie Polski są krakowski Wawel oraz zamek krzyżacki w Malborku. Budowle te stanowią atrakcje turystyczne ściągające setki tysięcy, a może nawet miliony turystów nie tylko z kraju, ale wręcz z całego świata. Tymczasem w Wałbrzychu znajduje się obiekt znacznie mniej znany, a niewiele mniej okazały. Zamek Książ w zestawieniu największych polskich zamków zajmuje zaszczytne 3 miejsce.

Zamek Książ historia

Historia zamku sięga XIII w., kiedy to na zlecenie Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego, potomka Piastów powstaje budowla która z miejsca zostaje ochrzczona mianem „klucza do Śląska”. Fortyfikacje wzniesiono w latach 1288 – 1292. Później zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk – przez jakiś czas znajdował się pod kuratelą Czechów, potem Węgrów, Niemców by wreszcie znów trafić w ręce Polaków. Obiekt był kilkakrotnie przebudowywany.
Pierwszą wielką przebudowę przeprowadzono w latach 1705 – 1742. Została ona zainicjowana przez Konrada Ernesta Maximiliana von Hochberga. Powstało wówczas między innymi reprezentacyjne skrzydło barokowe a także Dziedziniec Honorowy.

Przeczytaj również:   Zamek w Będzinie

W późniejszych latach przekształcano nie tylko sam kompleks zamkowy, ale również teren wokół niego tworząc parki, drogi i inne elementy infrastrukturalne. Druga wielka przebudowa nastąpiła w latach 1907 – 1938. Elementy które pojawiły się w jej następstwie nawiązywały do renesansu. Po drugiej przebudowie tarasy zamku przyjęły ostateczny, dzisiejszy kształt.

Przeczytaj również:   Zamek Tropsztyn

Zamek Książ II Wojna Światowa

Zamek nigdy nie popadł w całkowitą ruinę, choć w czasach II Wojny Światowej został częściowo zdewastowany, najpierw przez militarne i paramilitarne organizacje III Rzeszy, a później przez wojska radzieckie które w nim stacjonowały. Po opuszczeniu zamku przez Rosjan dobra które na nim zostały padały łupem szabrowników. Obiekt został zabezpieczony dopiero na przełomie lat 50-tych i 60-tych. W roku 1974 stopniowo przywrócono zamkowi świetność i w chwili obecnej jest to jedna z najbardziej okazałych budowli w naszym kraju.

Zamek Książ

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Książ 50.842117, 16.291265 Zamek Książ

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC