Zamek w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka, Zamki w Polsce
  4. /
  5. Zamek Książąt Pomorskich w...

Województwo zachodniopomorskie to nie tylko Szczecin. To także mniejsze miejscowości, takie jak Darłowo. W tym niewielkim miasteczku znajduje się wyjątkowy zamek wzniesiony w XIV wieku. Dzisiaj w średniowiecznym budynku funkcjonuje muzeum. Budynek wybudowano w stylu gotyckim na planie kwadratu. Próżno szukać podobnego obiektu w rejonach nadmorskich naszego kraju.

Zamek w Darłowie – historia

Nie znamy konkretnej daty rozpoczęcia budowy zamku. Z całą pewnością może stwierdzić, że budowę rozpoczął książę Bogusław V, zięć Kazimierza Wielkiego. W 1352 roku zakupił od mieszczki Elżbiety von Behr teren, na którym wzniesiono warownię. Zamek powstał na sztucznej wyspie, która powstała między Kanałem Młyńskim a Wieprzą. Określona wówczas bryła pozostała niezmieniona w swym głównym zarysie aż do czasów współczesnych. Funkcjonowała jako tymczasowa siedziba książąt z rodu Gryfitów. Zamek do XVII wieku pozostawał w rękach pomorskich władców.

Przeczytaj również:   Zamek w Malborku

Dopiero Bogusław XIV przekazał zamek Duńczykom. Później przechodził z rąk do rąk, raz będąc własnością królów Prus, a raz monarchów Duńskich. To właśnie królowi Dani Chrystianowi X Glücksburgowi zawdzięczamy założenie muzeum. Zamek szczęśliwie nie doznał zniszczeń w czasie II wojny światowej. Już od 1945 roku placówka zaczęła przyciągać nowych zwiedzających.

Przeczytaj również:   Skały Pielgrzymy

Siedziba ostatniego wikinga Bałtyku

Co ciekawe, budowla była w swoim czasie siedzibą ostatniego „wikinga”. Mowa oczywiście o Eryku I Pomorskim, który urodził się właśnie w Darłowie. Jego władza rozciągała się nad korony trzech państw skandynawskich – Danii, Szwecji i Norwegii. Trzeba przyznać, że wywarł niemały wpływ na historię tych krajów. Kto by pomyślał, że Kopenhaga zawdzięcza status stolicy właśnie jemu? Wygnany ze swych królestw osiadła najpierw na Gotlandii, gdzie łupił statki kupieckie należące do Hanzy. Zdetronizowany, stary i zgorzkniały monarcha osiadł w Darłowie, swoim rodzinnym mieście. Tam też zmarł w 1459 roku.

Zamek Książąt Pomorskich

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Książąt Pomorskich 54.419742, 16.412201 Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC