zamek bolków - zamki w polsce

Zamek Bolków

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:

Piękna, średniowieczna budowla wzniesiona na Zamkowym Wzgórzu to perła architektoniczna Dolnego Śląska. Otoczony ostrym urwiskiem od strony rzeki – Nysy Szalonej, a także miastem Bolków, zamek o tej samej nazwie jest jednym z najchętniej odwiedzanych turystycznych miejsc w tym rejonie Polski. Warto przyjrzeć się bliżej budynkowi, który przez wieki strzegł niezależności okolicznej ludności. Zatem zapraszamy do Bolkowa.

Początki zabudowań na Zamkowym Wzgórzu

Zamek Bolków został wzniesiony w XIII wieku przez Bolesława II Rogatkę, zwanego Łysym. Jednak pierwsze wzmianki o budowlach z drewna, które miały być wzniesione na Zamkowym Wzgórzu datowane są na IX wiek. Nie znajdują one jednak potwierdzenia w faktach. Prawdziwy rozwój zabudowań na tych terenach wiąże się z synem Bolesława II, Bolko I. Władca Świdnicko-Jaworski, zwany Surowym, rozbudował zamek dodając potężne kamienne mury obronne wzbogacone systemem bram oraz wzniósł murowane budynki mieszkalne. W tym czasie powstała także słynna wieża dziobowa, ewenement na skalę europejską. Dalsza rozbudowa w duch gotyku przypada na lata rządów Bernarda oraz Bolka II. W tym okresie powstał również słynny budynek mieszkalno-gospodarczy zwany Domem Gotyckim. Zamek Bolków staje się w tym czasie twierdzą i siedzibą skarbca książęcego.

Przeczytaj również:   Zamek w Mosznej

Dalsze losy twierdzy Bolków

Po śmierci Bolka II zamek, podobnie jak i całe księstwo, przejęło Państwo Czeskie. Swój ostateczny kształt twierdza otrzymuje w wieku XVI. Powstaje wówczas słynny Dom Niewiast oraz inne elementy mieszkalne w stylu renesansowym. Kompleks budynków był wielokrotnie oblegany, a w wyniku wojen ze Szwedami poważnie ucierpiał. W XVIII wieku zamek trafia w ręce Cystersów, aby po sekularyzacji zakonu z 1810 roku przejść w ręce skarbu państwa Prus. Od tej pory zamek staje się opuszczony i w bardzo szybkim tempie niszczeje. Dzieła zniszczenia dokonują władze państwowe w 1885 roku zlecając częściową rozbiórkę murów.

Zamek Bolków dziś

W 1994 roku postanowiono kontynuować przerwane prace naprawcze i dziś zamek Bolków jest dostępny dla zwiedzających w prawie całej okazałości. Co więcej, jest siedzibą jednego z Oddziałów Muzeum Karkonoskiego. W zachowanych fragmentach możemy oglądać słynną wieżę z dziobem, Dom Gotycki czy Dom Niewiast, a także dziedziniec wraz ze starodawną studnią. Zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok z wyjątkiem świąt. Dzięki działaniu Muzeum możemy podziwiać wystawę stałą pt. „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego” oraz wystawy czasowe.

Przeczytaj również:   Muzeum Mydła i Historii Brudu

zamek bolków - widok na wieżę

Perła architektury gotyckiej – wieża z dziobem

Specjalna, niezwykła wieża wzniesiona przez Bolko I Surowego. Jest to jedyna taka budowla zachowana w Polsce i jedna z niewielu w Europie. 25 metrowa wieża na planie koła o średnicy 12 m i grubości murów 4,5 m, z tzw. lochem głodowym u nasady, przechodzi od południowo-zachodniej strony w specyficzny dziób – ostre zakończenie u jej końca. Stąd też pochodzi jej nazwa. Podobne wieże spotkamy w Czechach lub na terenie francuskiej Doliny Loary. Jest więc to niezwykle rzadki przykład architektoniczny, którego z pewnością nie można przegapić, chcąc odwiedzić Bolków.

Zamkowe ciekawostki

Na terenie zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które od wielu lat organizuje cykliczne imprezy na głównym dziedzińcu. Są to: Castle Party – czyli festiwal muzyki gotyckiej odbywający się na przełomie lipca i sierpnia oraz Festiwal Podróżników Trzy Żywioły, który ma miejsce na początku września. Na zamku odbywają się także turnieje rycerskie oraz Otwarty Turniej Dziennikarzy w Strzelaniu z Kuszy Historycznej. Z zamkiem związane są różne legendy. Wedle jednej z nich pomiędzy zamkiem Bolków a zamkiem Świny istniało tajemne przejście, z którego korzystali legendarni kochankowie. Jego śladów nigdy jednak nie odnaleziono.

Przeczytaj również:   Bunkier w Konewce

Zamek Bolków to jedno z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku i swego czasu największa warownia na tych terenach. Niezwykła architektura z wieżą dziobową na czele sprawia, że jest to miejsce unikatowe na mapie Polski. Jednocześnie nie jest ono tak znane i oblegane przez turystów dzięki czemu zamek Bolków zwiedza się z niekłamaną radością.

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Bolków 50.921487, 16.097975 Zamek Bolków

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC