Zamek w Niemodlinie

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Godziny otwarcia

TRASA 1

  • Od wtorku do piątku : 10:00-16:00 – przedzamcze, figury mostu zamkowego, fosa, ogród zamkowy, (bez wejścia na Zamek Główny)
  • W soboty i niedziele : 10:00-16:00 – przedzamcze, figury mostu zamkowego, fosa, ogród zamkowy, (bez wejścia na Zamek Główny)

TRASA 2

  • Od wtorku do piątku : 13:00 – zwiedzanie Zamku Głównego z przewodnikiem ( przyziemie, sala tortur, sala balowa, kaplica, krypty zamkowe, figury mostu zamkowego)
  • W soboty i niedziele o godz. 12:00, 13.00, 14:00, 15:00 – Zwiedzanie Zamku Głównego z przewodnikiem: przyziemie, sala tortur, sala balowa, krypty, kaplica przedzamcze, figury mostu zamkowego, fosa, ogród zamkowy

W poniedziałki zamek jest nieczynny.

Informacje praktyczne

Kontakt

608 090 840
zamek@aia.pl

Adres

ul. Rynek 55,
49-100 Niemodlin

Cennik

TRASA 1

  • BILET NORMALNY – 10 PLN
  • BILET ULGOWY [młodzież szkolna i studenci] – 5 PLN
  • BILET SZKOLNY [grupy szkolne] – 5 PLN
  • dzieci do lat 4 – wstęp bezpłatny

TRASA 2

  • BILET NORMALNY – 15 PLN
  • BILET ULGOWY [młodzież szkolna i studenci] – 10 PLN
  • BILET RODZINNY [2 rodziców z dziećmi] – 35 PLN
  • BILET SZKOLNY [grupy szkolne] – 7 PLN
  • dzieci do lat 4 – wstęp bezpłatny

Jak wynika z komunikatu Polskiej Organizacji Turystycznej zaszczytne miano najpopularniejszego zamku w Polsce zyskał Zamek w Niemodlinie. Czym odznacza się ten zabytkowy obiekt? Jakie walory turystyczne niesie ze sobą jego obecność i wreszcie jaka historia towarzyszy tej jakże okazałej budowli? Na te i inne ciekawe pytanie odpowiedź niesie dzisiejszy artykuł.

Historia

Zanim na własnej skórze doświadczymy turystycznych doznań warto w kilku zdaniach opisać historię Zamku Książęcego w Niemodlinie. Z architektonicznego punktu widzenia jest to budowla późnorenesansowa.

W swej historii była przynależna kolejno do książąt opolskich, niemodlińskich oraz strzeleckich. Z biegiem czasu profil architektoniczny obiektu przekształcił się w pałac późnobarokowy. Miało to miejsce w roku 1740, ale po kolei…

Zamek w Niemodlinie
Niezwykłe wnętrza Zamku w Niemodlinie – źródło. niemodlinzamek.pl

W roku 1313 na polecenie księcia Bolesława w miejscu XIII wiecznej kasztelanii wzniesiono nizinny zamek murowany. Fragmenty pierwotnej budowli zachowały się po dziś i widoczne są zwłaszcza w północnym i południowym skrzydle zamku.

Pierwotny kształt trudno jednoznacznie odtworzyć z kilku względów – zasadniczym są liczne najazdy i batalie, które doprowadziły wielokrotnie do ogromnych zniszczeń. Innym powodem jest fakt, iż obiekt nad wyraz często zmieniał swego właściciela. O częstotliwości zniszczeń świadczą już same daty :

1428 – zniszczenia spowodowane z rąk husytów

1552 – obiekt zostaje doszczętnie zniszczony na skutek pożaru

1643 – zniszczenia dokonane w trakcie wojny trzydziestoletniej

Zamek z góry

Odbudowa Zamku w Niemodlinie była sponsorowana przez zamożną Pucklerów, a od wieku XVII przez równie bogatych Promnitzów. Wygląd zamku zmieniał zasadniczo z każdym kolejnym etapem odbudowy, zaś zmiany kosmetyczne dotyczyły głównie nabycia budynku przez nowych właścicieli. Nie sposób zauważyć, iż istotne znaczenie w tej kwestii miały zmieniające się epoki.

zamek w niemodlinie
Wnętrza najpopularniejszego Zamku w Polsce – źródło. niemodlinzamek.pl

Architektura

Zamek w Niemodlinie to perła architektury z której możemy być w pełni dumni. W fazie pierwotnej zamek był sztandarowym przykładem renesansowej czteroskrzydłowej rezydencji wzniesionej na planie prostokątnego dziedzińca otoczonego arkadami.

W roku 1740 z polecenia nowego właściciela – Jana II Nepomuka von Praschna zmianie uległo wnętrze obiektu. Wewnątrz zapanował barok w najczystszej postaci, zaś wizerunek zewnętrzny stanowił wciąż odwołanie renesansowe.

Doskonałym tego przykładem jest wieża bramna ozdobiona popularną wówczas techniką sgraffito. Wnikliwe oko dostrzeże także niewielkie elementy renesansowej dekoracji takie jak m.in. stiuki, kominek oraz ornamenty kolebkowego sklepienia.

Ostatnia nader ważna zmiana architektoniczna miała miejsce w wieku XIX. Wtedy to na rozkaz Fryderyka Leopolda von Praschma zamurowano krużganki i całkowicie przebudowana kaplicę. W tym miejscu warto dodać, że tenże Fryderyk był właścicielem posesji, aż do roku 1945.

Dziedziniec Zamku Niemodlin
Dziedziniec Zamku Niemodlin

Zwiedzanie

Niemodlin to urokliwe, acz niewielkie miasteczko położone nieopodal Opola. Otoczenie Równiny Niemodlińskiej wespół z tamtejszymi Borami oraz obecność rzeki Ścinawy wpadającej do Nysy Kłodzkiej gwarantuje mnóstwo malowniczych pejzaży i zapierających dech w piersiach krajobrazów.

Bliskość natury i harmonia jaką kreuje tamtejsza przyroda zapewnia sielską aurę, która każdego roku zwłaszcza w sezonie letnim przyciąga do tego miejsce tysiące turystów spragnionych przygód.

zamek w niemodlinie
Widok na Zamek Niemodlin – źródło. niemodlinzamek.pl

Głównie celem ich wędrówki jest tytułowy zamek, który niesie ze sobą wiele walorów turystycznych. 700 letniej i cokolwiek burzliwej historii obiektu towarzyszy wiele mrocznych legend – najbardziej popularną jest ta o Białej Damie.

Zamkowy dziedziniec

Do największych atrakcji zamku z pewnością należy zaliczyć imitację Bursztynowej Komnaty na którą przeznaczono jedną ze sal. Stało się tak za sprawą bliskiego położenia szlaku bursztynowego.

Inną – równie ciekawą zaletą turystyczną miejsca jest średniowieczna izba tortur, która cieszy się ogromną popularnością pośród przybywających do Niemodlina.

Na zamku organizowane są liczne biesiady oraz występy artystyczne, których renoma sprawiła, iż Niemodlin stał się jedną z największych atrakcji turystycznych na mapie Polski. Świadczy o tym nie tylko powiększająca się liczba turystów, ale także tytuł przyznany przez Polską Organizację Turystyczną.

Architektura Zamku w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie – rzeźby na około obiektu.