Borne Sulinowo

Borne Sulinowo miasto widmo

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 2, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Militaria, Technika, Turystyka
  4. /
  5. Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy rys historyczny wespół z najistotniejszymi informacjami.

Historia

Borne Sulinowo to niewielkie, bo liczące niespełna 5.000 mieszkańców miasteczko w województwie zachodniopomorskim. Już na wstępie – w gwoli ścisłości warto podkreślić, iż zaszczytne miano miasta Borne Sulinowo nosi od 24 lat. To właśnie 1993 roku ówczesna wieś otrzymała prawa miejskie, co pozwoliło dynamicznie jej się rozwinąć. Tenże rozwój trwa po dziś pomimo niewielkiego obszaru jakie zajmuje była wioska. Zgodnie z oficjalnymi danymi powierzchnia miasta wynosi zaledwie 19km kwadratowych, co zupełnie nie przeszkadza w dynamicznym rozwoju.

Zanim jednak przejdziemy do dynamizmu oraz perspektyw miasteczka warto cofnąć się do jego intrygujących początków. Otóż pierwsze wzmianki z tekstów źródłowych na temat Bornego Sulinowa sięgają XV wieku. Dowiadujemy się z nich m.in., że w stuleciach poprzedzających wspomniany wiek tereny te były zamieszkiwane przez dzielnych Pomorzan. Choć może niezupełnie dzielnych, ponieważ w późniejszych informacjach umieszczono zdanie świadczące o tym, iż wiek XV był cokolwiek wiekiem przełomowym i granicznym. Wówczas na ziemiach byłego województwa Szczecińskiego nastąpiły gwałtowne ruchy osadnicze. Rzecz jasna tereny zostały zajmowane przez ludność niemiecką.

Borne Sulinowo
Foto. Wikipedia

Pomimo nowych – odrębnych kulturowo mieszkańców gospodarka na tych terenach praktycznie nie istniała. Główną przyczyną było położenie geograficzne, które oddalało osadę od ogromnych punktów przemysłowych, a na dodatkową niekorzyść działały liczne przemarsze wojsk skandynawskich oraz niemieckich. Do kiepskiej kondycji regionu przyczynili się działając paradoksalnie w dobrej wierze władcy polscy. Liczne, często nieprzemyślane próby odbicia kończyły się fiaskiem i pozostałością zgliszcz.

Sinusoida epokowa nie zmieniła w tej kwestii zbyt wiele – rewolucja miała dopiero nadejść i trzeba było na nią czekać kilkaset lat, mianowicie – do roku 1933. Wtedy to terenami zainteresował się znienawidzony przez większość rząd III Rzeszy. Na przestrzeni niespełna 6 lat wykupiono większość gruntów i wysiedlono praktycznie wszystkich mieszkańców celem wybudowania nowoczesnej bazy wojskowej. Ponadto zagospodarowano rozległy obszar pod poligon w okolicach dzisiejszej wioski Linde. Niespełna 3 lata trwała budowa historycznego Wału Pomorskiego, zaś w przededniu drugiej wojny światowej ukończono budowę szkołę artylerii Wehrmachtu.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek w Krasiczynie

Ciekawostkę stanowi fakt, iż uroczystego otwarcia dokonał sam fuhrer – Adolf Hitler. Usytuowanie całego kompleksu wojskowego w tymże obszarze było pomysłem rewelacyjnym ze względu na doskonały punkt strategiczny do ataku na Polskę. Z ważniejszych wiadomości z tego okresu warto podkreślić, że w czasie wojny istniał na tych terenach obóz jeniecki – przejściowy – Dulag, w późniejszym okresie przekształcony w obóz dla szeregowców – Stalag. Kolejne przekształcenie dotyczyło bezpośrednio Oflagu. U zarania drugiej wojny światowej obszary zostały zajęte przez żołnierzy Armii Czerwonej, a pokłosiem wydarzeń było oficjalne przyłączenie obszarów do Polski. Dzięki burzliwej historii terytorium Bornego Sulinowo wespół z terenami okalającymi zachowało się tam wiele cennych pamiątek i obiektów historycznych, które z pewnością warto ujrzeć. A skoro o turystyce mowa – sprawdźmy jakimi innymi walorami wyróżnia się to malownicze miejsce.

Atrakcje

Prężne działania władz miasta walnie przyczyniły się do rozwoju turystyki na przestrzeni ostatnich lat. Nie bez znaczenia było w tym procesie przyznanie praw miejskich, które otworzyło dodatkowe perspektywy podobnie jak wejście naszego kraju do UE. W efekcie wspomnianych działań stworzono trasę pieszo-rowerową dla turystów, która w sposób znaczący ułatwia nie tylko zwiedzanie, ale także podróżowanie. Trasa ta ma długość łączną wynoszącą około 13.5km. Przebiega przez nią 21 charakterystycznych punktów opatrzonych tablicami informacyjnymi w trzech językach. Nie sposób nie domyślić się, iż są to obiekty turystyczne związane z historią i nie tylko.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek Czocha

Do najważniejszych zaliczamy Urząd Miejski wraz ze skwerem, dawną kantynę oficerską – czyli miejsce stołowania się oficerów radzieckich oraz niemieckich, szpital wojskowy będący największym budynkiem w mieście oraz bramę wjazdową do miasta od strony Łubowa. Drzewiej stała tam charakterystyczna warownia w której stróżowali mężczyźni w celu sprawdzania przepustek. W dalszej części trasy turystycznej z pewnością warto ujrzeć miejsca takie jak dawna siedziba wojskowej straży pożarnej, lotnisko, dom żołnierza, kościół Brata Alberta, budynek aresztu wojskowego oraz dom oficera. Ostatnim punktem na trasie turystycznej jest Półwysep – Głowa Orła usytuowany nad malowniczym jeziorem Pile. Oczywiście pocztówek historycznych w postaci licznych obiektów, zabytków i dzieł sztuki jest tu o wiele więcej – nie sposób wymienić je wszystkie, dlatego przejdźmy do innych zalet związanych z Borne Sulinowo.

Na szczególną uwagę obszaru zwanego Pojezierzem drawskim w którym położone jest Borne-Sulinowo zasługuje nader wszystko ukształtowanie terenu. Tereny górzyste przeplatające się z dolinami i licznymi jeziorami z pewnością będą nie lada gratką dla miłośników przyrody. Do najważniejszych wzniesień zaliczamy m.in. Wola Góra – 219m.n.p.m, Spryczna – 203m.n.p.m oraz Wiatraczna Góra – 203m.n.p.m. Z kolei jeziora będące jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych regionu są skutkiem rynny polodowcowe. Największym zainteresowaniem cieszy się Drawsko, Ciemino, Lubie, Żerdno, Wilczkowo oraz Pile. Nie brakuje tu również rzek – Drawa, Gwda, Parsęta oraz Rega. Wracając jednak do wspomnianych jezior – na wyróżnienie zasługuje ulokowane w obrębie tytułowej miejscowości – Pile.

Pozostałe atrakcje

Borne Sulinowo naszpikowane jest przepięknymi krajobrazami i cudownymi pejzażami, które z pewnością zostaną na długo w pamięci. Warto podkreślić występowanie bliskości natury i zapierającą dech w piersiach faunę oraz florę. Charakterystyczne ukształtowanie terenu z pewnością walnie przyczynia się do turystycznego zainteresowania. W efekcie miejsce to odwiedza wielu fotografów oraz artystów. Nie brakuje także miłośników aktywnego wypoczynku, którzy dzięki odnowionym lub stworzonym zupełnie od podstaw szlakom mogą oddawać się sportom takim jak jazda na rowerze, nordic walking, czy biegi przełajowe. Okolice Bornego Sulinowa za sprawą położenia na terenach Pojezierza Drawskiego są także istnym rajem dla fanów sportów wodnych. O samym jeziorze Pile w ciekawy sposób pisze jeden z podróżników na łamach portalu – pojezierze drawskie.pl :

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

„…Kolejnym omawianym akwenem Pojezierza Drawskiego jest jezioro Pile. Zbiornik, nad brzegami którego leży Borne Sulinowo otacza aura tajemniczości. Mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości opowiadają ciekawe (ale do tej pory nie potwierdzone) historie związane z jeziorem, a to o zatopionych łodziach podwodnych, o ukrytych skarbach oraz o zatopionym sprzęcie wojskowym. Takim opowieściom sprzyja fakt, że jeszcze do 1992 roku znaczna część brzegów jeziora wraz z Bornem Sulinowem była niedostępna dla zwykłych śmiertelników z uwagi na pilnie strzeżony poligon wojskowy i stacjonujące tu wojska radzieckie. Jest to duże jezioro rynnowe o powierzchni 1002 ha i maksymalnej głębokości 54 m. Akwen posiada bardzo ciekawą i dobrze rozwiniętą linię brzegową. Czysta woda, liczne zatoki, cyple wrzynające się w jeziorną toń oraz miejscami bardzo wysokie strome brzegi porośnięte wspaniałym lasem to największe atuty jeziora….”

Borne Sulinowo to wyjątkowe miejsce na mapie naszego kraju. Ogrom atrakcji turystycznych z pewnością zachęci osoby zwiedzające do przyjeżdżania w te strony. Jedno co można obiecać to fakt, że satysfakcja będzie gwarantowana. Zapraszamy do Bornego Sulinowa!

Mapa i dojazd

ładowanie mapy - proszę czekać...

Borne Sulinowo 53.576390, 16.534060 Borne Sulinowo – miasto widmo

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Zamek Ogrodzieniec

Ruiny zamków maja w sobie mnóstwo uroku – już w czasach romantyzmu zdano sobie z tego sprawę rezygnując z odbudowy niektórych obiektów a nawet wznosząc zamki które miały mieć postać ruiny od samego początku istnienia. Nie da się ukryć,...
post-image
Technika Turystyka

Koziołki poznańskie

Poznańskie koziołki, Legenda Wersji legendy o poznańskich koziołkach jest parę. Według tej najpopularniejszej, przed wiekami miasto strawił wielki pożar. Jego ofiarą padł również poznański ratusz. Budynek odbudowano, a gdy już stał, zamówiono zegar na wieżę u zegarmistrza Bartłomieja z...
post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Zamek Chojnik

Wyjątkowy i niezwykły, choć w Polsce stosunkowo słabo znany. Malowniczo położony, pełen tajemnic, o bogatej i intrygującej historii. Zamek Chojnik, bo o nim mowa, to wyjątkowe miejsce, w którym kryje się szereg tajemnic. Warto odkryć jego uroki zarówno zimą,...
post-image
Militaria Turystyka

Baza atomowa w Polsce

Baza atomowa w Polsce? Polska jest krajem w którym znajduje się mnóstwo porzuconych obiektów militarnych, których wartość historyczna i walory turystyczne dopiero zaczynają wychodzić na światło dzienne. O tym, że obiekty poniemieckie z czasów II Wojny Światowej stanowią świetną...
post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Zamek Bytów

Zamek w Bytowie jest określany mianem zamku krzyżackiego, choć nie był takim przez cały czas. Dość szybko przeszedł w inne ręce i zmieniał właścicieli regularnie, będąc niszczonym i odbudowywanym, aby zostać odnowionym „na dobre” dopiero w drugiej połowie XX...
post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC