Turystyka

Krynica Zdrój i jej dzieje: od łemkowskiej wsi do znanego uzdrowiska

Dziś jest jednym z najważniejszych uzdrowisk w Polsce oraz najważniejszym ośrodkiem turystycznym w Beskidzie Sądeckim. Trudno dziś uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno Krynica Zdrój była jedną z wielu łemkowskich wsi. Czym jeszcze może nas zaskoczyć historia tego kurortu?

Narodziny kurortu: od łemkowskiej wsi do rangi „miejscowości klimatycznej”

Początki Krynicy przypadają na wiek XVI, kiedy to w miejscu dzisiejszego miasta lokowana zostaje łemkowska wieś Krzenycze. Aż do I rozbioru Polski wieś ta była częścią niezależnego Państwa Muszyńskiego, którym – w imieniu biskupów krakowskich – zarządzali wybierani na swe stanowisko starostowie. W 1793 roku nastąpił przełom, a wraz z nim – początek długiego procesu, który łemkowskiej wsi pozwolił się przemienić w piękne, modne i tętniące życiem uzdrowisko. Co wydarzyło się w tym roku? Otóż w tym czasie austriacki komisarz rządowy zabezpieczył jedno z tutejszych źródeł, a dodatkowo zbudował przy nim Mały Domek. W 1806 roku władze austriackie oficjalnie uznały Krynicę za „miejscowość klimatyczną”, dzięki czemu możliwy stał się dalszy rozwój tego kurortu.

Józef Dietel i jego komisja: walka o uzdrowisko

Wkrótce jednak rozwój uzdrowiska został zahamowany, na co spory wpływ miały finansowe przekręty jego zarządców. Na szczęście w tym samym czasie zainteresowanie Krynicą zaczyna przejawiać specjalna komisja pod przewodnictwem Józefa Dietla – człowieka, który nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej balneologi. To on walczył o środki finansowe na ratowanie Krynicy oraz na jej dalszą rozbudowę. Wielkim sukcesem tej komisji było wypromowanie zabiegów leczniczych oraz budowa Starych Łazienek Mineralnych. Powstała też Pijalnia, Stary Dom Zdrojowy oraz szereg pensjonatów, w których goście mogli znaleźć noclegi w dobrych warunkach. Gdy w latach 70-tych XIX wieku do Krynicy dotarła kolej, zainteresowanie wypoczynkiem w tym uzdrowisku stało się jeszcze większe.

Okres międzywojenny: w stronę sportów zimowych

Ważnym okresem były też lata międzywojenne, znane dziś jako „Epoka Nowotarskiego”. W tym czasie powstają nowe wille, restauracje oraz tak ważne obiekty, jak nowe sanatoria czy też Nowe Łazienki Mineralne. W okresie międzywojennym podejmowane są też te działania, dzięki którym Krynica ma stać się ważnym ośrodkiem sportów zimowych. Łyżwy, hokej i saneczkarstwo – oto dyscypliny, na które postanowiono tutaj postawić. Ważnym wydarzeniem było stworzenie w 1929 roku toru saneczkowego na Górze Parkowej oraz zorganizowanie w Krynicy Mistrzostw Świata w Hokeju w 1931 roku. Warto też podkreślić, że w Krynicy odbywały się (i to dwukrotnie) Mistrzostwa Świata w saneczkarstwie.

Wojenny zastój i powojenna rozbudowa

Pomyślny rozwój uzdrowiska przerwała II wojna światowa. Po burzliwych wydarzeniach z 1939 roku, Niemcy postanowili przywrócić tu działalność uzdrowiskową. Kurort w tym czasie miał służyć tylko ludności niemieckiej, co pozwoliło Krynicy przetrwał do końca wojny. Tragiczny dla kurortu był jednak 1945 roku, który przyniósł sporo zniszczeń związanych z wkroczeniem tu Armii Czerwonej. Jako uzdrowisko Krynica odrodziła się w latach 50-tych XX wieku. W tym czasie powstały nowe, wielkie ośrodki wypoczynkowe, budowane głównie z myślą o pracownikach mających tu spędzać wczasy. Zaczęto też budowę nowej pijalni, która dziś jest jednym z symboli kurortu.

Krynica współczesna: modny kurort i ważny ośrodek turystyczny

Współczesna Krynica to ważny kurort oraz ośrodek turystyczny, który od lat jest miejscem chętnie wybieranym na rodzinne wczasy. Nic w tym dziwnego. Tu można bez problemów znaleźć noclegi w przystępnej cenie, a liczne hotele, ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty przyciągają coraz ciekawszymi ofertami. Tu można spędzać czas na górskich wyprawach oraz na mniej forsownych spacerach po terenie uzdrowiska, które są architekturą i pięknymi parkami może oczarować każdego. Dla jednych jest ona miejscem wypoczynku i rekreacji, dla innych – doskonałym punktem wypadowym w góry. Turystów, którzy z różnych powodów zaglądają do tego uzdrowiska, łączy jednak wiele. Zachwyt nad pięknem tej miejscowości i jej architekturą bez wątpienia jest jednym z ważniejszych powodów do zadowolenia z wypoczynku w tym miejscu.

Rutyna Robert

Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.

Opublikowane przez
Rutyna Robert
 • Recent Posts

  Pogodna na Cyprze piękna przez cały rok? Sprawdź, kiedy warto pojechać na Cypr

  Przed zaplanowaniem wycieczki, zawsze warto dowiedzieć się wcześniej nieco więcej na temat pogody w danym…

  1 tydzień temu

  Ralph Kaminski – awangardowa sława polskiej sceny muzycznej

  Na polskim rynku muzycznym działa wielu awangardowych artystów, z których każdy oferuje swoim fanom niepowtarzalną…

  2 tygodnie temu

  Wakacje we Włoszech – najciekawsze atrakcje turystyczne

  Planując wakacje we Włoszech, można liczyć nie tylko na ogrom popularnych atrakcji i zabytków oraz…

  3 tygodnie temu

  Wakacje na Bałkanach – najlepsze kierunki wakacyjne

  Szukasz idealnego miejsca na urlop? Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszą się Bałkany. Jest to…

  3 tygodnie temu

  “Kontynent w miniaturze”, czyli wakacje na Gran Canarii

  Co warto wiedzieć na początek? Gran Canaria to jedna z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich leżąca nieopodal…

  3 tygodnie temu

  Prezent dla podróżnika – top 5 prezentów z Crazyshop

  Szukasz prezentu dla bliskiej osoby, która uwielbia podróże? Chcesz ją zaskoczyć niebanalnym i praktycznym podarunkiem…

  4 tygodnie temu

  Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies