czarna-hancza-ciekawe-miejsca-w-polsce Czarna Hańcza Natura Turystyka

Czarna Hańcza

Ciekawe miejsca w Polsce
1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...

Każdy, kto choć trochę podróżuje po Polsce zdaje sobie sprawę z tego, że nasz kraj ma mnóstwo do zaoferowania choć nie wszystkie skarby jakie się w nim znajdują są łatwo dostępne i powszechnie znane. Jednym z takich skarbów jest bez wątpienia Czarna Hańcza – rzeka biegnąca przez teren Polski i Białorusi która w tym drugim kraju uchodzi do Niemna. Odcinek Czarnej Hańczy znajdujący się na Suwalszczyźnie to bez wątpienia jeden z największych cudów naszego kraju.

Nazwa rzeki pochodzi z języka jaćwińskiego jakim mówili zamieszkujące te tereny Bałtowie. Ludy, które mieszkały tu w zamierzchłych czasach były bardziej spokrewnione z Litwinami i Łotyszami niż Polakami.

Przeczytaj również:   Templariusze w Polsce

Czarna Hańcza i jej wyjątkowość

Co właściwie sprawia, że Czarna Hańcza jest wyjątkowa? Przede wszystkim różnorodność – w swoim biegu kilkakrotnie zmienia swój charakter – w niektórych miejscach zwalnia, pogłębia się, na jej trasie pojawia się również jezioro Wigry – jeden z najciekawszych i najbardziej malowniczych zbiorników wodnych w naszym kraju. Czasami wskutek dużych różnic wysokości terenu Czarna Hańcza staje się wręcz rzeką podgórską. Nawet fragmenty o raczej spokojnym nurcie są bezapelacyjnie interesujące wizualnie wskutek obecności licznych zakoli.

Unikalna jest również występująca w okolicy rzeki przyroda. Będzie ona interesująca nie tylko dla naukowca, ale również zwykłego turysty – spotkamy tu liczne torfowiska będące siedliskami bardzo rzadkich roślin takich jak wełniaczek alpejski czy fiołek torfowy. Żyją tu bobry, łosie, kormorany, a nawet wilki. Tych ostatnich wbrew obiegowej opinii nie trzeba się obawiać – nawet jeśli w rejonie Czarnej Hańczy natkniemy się na wilka raczej go spłoszymy niż staniemy się ofiarami ataku.

Przeczytaj również:   Twierdza Poznań

Czarna Hańcza raj dla kajakarzy

Czarna Hańcza jest również rajem dla kajakarzy, którzy każdego roku odwiedzają ją tłumnie. Przepłynięcie całego szlaku zajmuje kilka dni i może okazać się przygodą której nie zapomnimy do końca życia. Szlak nie należy do najłatwiejszych – jest stosunkowo bezpieczny, ale nawet bardziej doświadczeni kajakarze nie będą się na nim nudzić. Okolice rzeki i zmieniający się krajobraz jest zachwycający – ktokolwiek raz przepłynie szlak Czarnej Hańczy marzy aby wrócić tu w przyszłości.

Czarna Hańcza

ładowanie mapy - proszę czekać...

Czarna Hańcza 53.879913, 23.496492 Czarna Hańcza

PODOBNE MIEJSCA

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce