Giecz, osada piastowska

Giecz, osada piastowska

Współczesny Giecz jest miejscowością o niewielkim znaczeniu w skali kraju – zamieszkują go niecałe dwie setki ludzi. Wieś leży w województwie wielkopolskim w powiedzie średzkim w gminie Dominowo. Dotarcie do tego miejsca nie jest szczególnie trudne choć leży ono w pewnej odległości od głównych szlaków komunikacyjnych. Najłatwiej będzie wyjechać z Wrześni, Środy Wielkopolskiej lub Kostrzyna.

Giecz, osada piastowska wiek

Dokładnego wieku piastowskich zabudowań nie da się określić, wiadomo jednak, że w czasach chrztu Polski już istniały. W X w. w odróżnieniu od innych podobnych polskich grodów Giecz nie został spalony i odbudowany, ale tylko rozbudowany. O dużym znaczeniu tego ośrodka może świadczyć fakt częstego wzmiankowania w źródłach pisanych (m.in. kronice Galla Anonima) oraz udokumentowane zjazdy kasztelanów które gościł. Ważność ośrodka od 1038 r., kiedy to został on zajęty przez księcia czeskiego Brzetysława I i zniszczony systematycznie spadała. Mimo odbudowy z XIII w. Giecz od tego czasu popadał w ruinę.

Osada piastowska obecnie

Obecnie na terenie osady znajduje się rezerwat archeologiczny. Odwiedzenie go jest dla wszystkich zainteresowanych dawną historią Polski świetną okazją żeby przyjrzeć się rozkładowi i kształtowi budynków i umocnień. Zachowały się m.in. fundamenty Palatium i charakterystyczny dla piastowskich grodów wał obronny.

Giecz jest jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy o epoce pierwszych Piastów. Z prowadzonych na jego terenie wykopalisk pochodzi nieprawdopodobna liczba zabytków i niesamowitej historycznej wartości. Mimo, że ośrodek ten czasy świetności ma już za sobą, jeśli chcemy poczuć średniowieczny klimat i zobaczyć, gdzie znajdują się korzenie naszego narodu koniecznie powinniśmy go odwiedzić. Tym bardziej, że wstęp na teren rezerwatu kosztuje naprawdę niewiele.

Tunis