Łysa Góra

Łysa Góra

Według legend, podań i opowieści, jest to miejsce, na którym na sabat spotykały się czarownice. Wielokrotnie uwieczniona w literaturze oraz muzyce Łysa Góra, jest dziś przede wszystkim jedną z największych atrakcji Gór Świętokrzyskich i częścią Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mierzy 593 metrów n.p.m., co daje jej drugie miejsce wśród największych wzniesień 593 metrów n.p.m. po Łysicy (611 m).

Łysa Góra – Legendy

Pierwsze legendy na temat Łysej Góry zaczęły pojawiać się już w średniowieczu i związane były zarówno z kultami, którym oddawali się Słowianie, jak i z czarownicami, które masowo odwiedzały górę podczas sabatów. Nazwa Łysa Góra rozpowszechniła się już w epoce renesansu. Konkretnie w roku 1538.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

O pogańskich, słowiańskich wierzeniach związanych z Łysą Górą, pisał słynny kronikarz Jan Długosz. Według jego zapisków, na górze składano ofiary bożkom o nazwach Lelum i Polelum oraz czczono bożyszcza o nazwach Świst, Poświst, Pogoda.

Sabatom czarownic miała przewodniczyć wielka czarownica. Ich częścią była między innymi wielka uczta w blasku księżyca, na której za nakrycia służyły końskie kopyta, skorupy jaj, trupie czaszki. Potem wiedźmy tańczyły z biesami, a jeśli biesów było za mało, z… czarnymi kotami. Poza tym wywoływano diabła i sporządzano magiczne mikstury oraz trucizny. Zgodnie z podaniami: „Gdy odzywało się pianie kura, wiedźmy uwalniały się z objęć biesów, zabierały różne przybory do czarowania, wsiadały na miotły i odlatywały do swych domów”.

Dodajmy, że czarownice na co dzień udawały wzorowe kobiety, które nie bały się żadnej pracy.

Atrakcje Łysej Góry

Na Łysej Górze znajduje się wał, otaczający dawne miejsce kultu pogańskich Słowian. Umieszczono na niej także wieżę radiowo-telewizyjną, mającą wysokość 157 m. Na szczycie znaleźć można skalne rumowisko, tzw. gołoborze. Są tam także Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. Według podań, to właśnie klasztorni mnisi swoimi modłami przepędzili na dobre z Łysej Góry czarownice.

Zamek Chojnik na Dolnym Śląsku