Słup drogowy w Koninie

Słup drogowy w Koninie

Najstarszy znak drogowy nie tylko w Polsce, lecz również w Europie Środkowo-Wschodniej, znajduje się w połowie drogi między Kruszwicą a Kaliszem, w Koninie. Mniej więcej 52 kilometry i od Kruszwicy, i tyle samo od Kalisza. Ma kształt walcowatego słupa. Niektórzy opisują go nieco barwniej, jako kamienny wałek do ciasta. Znak wcześniej zdobił plac Zamkowy w Koninie. Obecne miejsce, skwer przed kościołem św. Bartłomieja, zajmuje od 1828 roku.

Z jakiego okresu pochodzi słup drogowy w Koninie?

Wykonany z piaskowca słup drogowy w Koninie, zwany również milowym, pochodzi z czasów romańskich. Jak podaje większość źródeł, pochodzi z XII wieku i uznawany jest za najstarszy znak drogowy postawiony poza granicami dawnego imperium rzymskiego.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Nie ma natomiast zgodności odnośnie do tego, kto znak postawił. Podaje się albo wybitnego możnowładcę i wojewodę z czasów Bolesława Krzywoustego, Piotra Włostowica, albo Piotr Wszeborowic, palatyn Bolesława Kędzierzawego, albo jego ojciec komes Wszebor, palatyn wspomnianego Bolesława Krzywoustego.

Inskrypcja

Dwuipółmetrowy słup drogowy w Koninie mierzy 2,5 m. Posiada wygrawerowaną inskrypcję w języku łacińskim, którą historyk Krzysztof Dunin-Wąsowicz przetłumaczył następująco:

Roku Wcielenia Pańskiego 1151

do Kalisza z Kruszwicy tu prowadzi punkt,

wskazuje to formuła drogi i sprawiedliwości,

którą kazał uczynić komes palatyn Piotr

i starannie tę drogę przepołowił,

aby był go pamiętny,

racz każdy podróżny modlitwą prosić

łaskawego Boga.

Treść inskrypcji była bardzo cenną wskazówką dla średniowiecznego podróżnika, wędrowca, poruszającego się po Wielkopolsce. Dzięki niej wiedział on dokładnie, że właśnie znajduje się w połowie drogi między Kaliszem a Kruszwicą.

Słup drogowy w Koninie obecnie

Obecnie należy być bardzo uważnym, ponieważ słup znajduje się wśród drzew i jest mocno pokryty mchem. Łatwo jest więc go przeoczyć.

W 2011 roku, z okazji 860-lecia postawienia słupa, odbyła się konferencja popularno-naukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie, zatytułowana „860 lat Inskrypcji Konińskiej”.

Żeby bezproblemowo dojechać do słupa drogowego w Koninie, należy w nawigacji ustawić następujące parametry: 52°12’33,77”N 18°15’17,58”E.

[mapsmarker marker=”91″]Najstarsze drzewo w Polsce