Najstarsza kopalnia soli – Bochnia

Hasło „kopalnia soli” tradycyjnie wszystkim kojarzy się z Wieliczką i gigantycznym, podziemnym kompleksem komór i korytarzy, który powstał na przestrzeni kilku wieków podczas eksploatacji tamtejszych złóż.

Tymczasem niewielu spośród turystów odwiedzających Wieliczkę zdaje sobie sprawę z tego, że tutejsza kopalnia wcale nie jest najstarszą w Polsce. Miano to należy się obiektowi znajdującemu się w pobliskiej Bochni, czy raczej – pod Bochnią.

Bazylika św. Mikołaja w Bochni

Bochnia – najstarsza kopalnia soli, historia

Bocheńskie złoża zaczęto eksploatować już w 1248 roku, co oznacza, że jej historia sięga ponad siedem i pół wieku wstecz! Co więcej – historia ta nadal trwa, bo kopalnia w Bochni, w przeciwieństwie do tej we Wieliczce, jest cały czas eksploatowana.

Dotyczy to co prawda tylko jednego szybu – Sutoris, jednak nie zmienia to faktu, że Bocheńska Sól jest cały czas wydobywana.

Współcześnie jednak tym, co decyduje o ważności kopalni w Bochni jest jej znaczenie kulturowe. Obiekt ten od 1981 r. został wpisany na listę zabytków, a od 2013 figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Boheńska kopalnia od lat osiemdziesiątych funkcjonuje jako udostępniony turystom do zwiedzania zabytek techniki a także ze względu na specyficzny panujący pod ziemią mikroklimat spełnia funkcje lecznicze.

Bochnia – najstarsza kopalnia, atrakcje

Wśród największych atrakcji jakich możemy się spodziewać podczas zwiedzania kopalni w Bochni są między innymi: podziemna przeprawa łodziami zarejestrowanymi w Polskim Rejestrze Statków, podróż podziemną kolejką a także zjazd aż stuczterdziestometrową zjeżdżalnią, która łączy ze sobą dwa poziomy kopalni.

Odwiedzając ten obiekt będziemy również mięli okazję zobaczyć liczne eksponaty będące reliktami dawnych metod wydobywczych, jak chociażby kieraty czy pochodząca z początku wieku dwudziestego maszyna parowa.

Jedna z wielu atrakcji kopalni w Bochni

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

W Bocheńskiej kopalni czeka na nas również wystawa multimedialna która pokazuje metody wydobywcze i proces ich zmieniania w trakcie rozwoju techniki, a także historię Polski oraz wpływ obydwu podkrakowskich kopalni soli na gospodarkę Królestwa Polskiego i Małopolski. Jeśli więc wybieramy się na zwiedzanie Wieliczki na pewno warto odwiedzić również jej starszą siostrę.

Sarnia Skała
Kopalnia soli w Wieliczce

Rutyna Robert

Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.

 • Recent Posts

  Z ziemi włoskiej…, znane i cenione marki w Polsce

  Włosi słyną z pięknych projektów. Znane na całym świecie kolekcje są synonimem luksusu i przywiązywania…

  2 dni temu

  Niezbędniki, które przydadzą się w czasie wyjazdów

  Wybierając się w dłuższą podróż, często zastanawiamy się, czy w danym hotelu lub pensjonacie znajdziemy…

  3 tygodnie temu

  TOP 10: co warto zobaczyć w Budapeszcie?

  Budapeszt to cenne skarby architektury oraz punkty widokowe, z których roztaczają się piękne panoramy. Co…

  2 miesiące temu

  Cmentarz koni

  Stawianie nagrobków zwierzętom może wydawać się nowomodną ekstrawagancją, nie jest to jednak bynajmniej zjawisko współczesne.…

  2 miesiące temu

  Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

  Najsłynniejszy z zamków tworzących Szlak Orlich Gniazd przetrwał do naszych czasów w formie ruin, ale…

  2 miesiące temu

  Twierdza Srebrna Góra

  Prusacy, którzy w 1740 r. zajęli Śląsk, zostawili po sobie wiele niezwykle interesujących pamiątek militarnych.…

  2 miesiące temu

  Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies