Największa “dziura” w Europie – kopalnia w Bełchatowie

Polski przemysł wydobywczy od dawna stanowi niezwykle ważną gałąź naszej gospodarki i ze względu na swoją skalę jest odpowiedzialny za istnienie wielu nietypowych atrakcji turystycznych. To prawda – położone na terenie naszego kraju zamki, lasy czy muzea można zwiedzać praktycznie w nieskończoność, jednak coraz więcej turystów odkrywa również obiekty przemysłowe. Jednym z najciekawszych i zarazem najbardziej imponujących jest odkrywka Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Bełchatów – największa “dziura” w Europie, czyli Kopalnia w Bełchatowie

To niezwykłe miejsce znajduje się na południe od Bełchatowa, od Łodzi oddalone jest o ok. 60 km. Co ważne – odkrywka nie jest reliktem przeszłości. Wydobycie surowca w tym miejscu nadal trwa i odpowiada za około 60% węgla kamiennego pochodzącego z naszego kraju. Zwiedzając odkrywkę będziemy więc mięli okazję zobaczyć jak wygląda praca w kopalni współcześnie, jakie maszyny wykorzystuje się w tym celu i przede wszystkim – na jaką skalę prowadzona jest jej działalność.

Ogrom bełchatowskiego obiektu docenimy dopiero gdy znajdziemy się na tarasie widokowym. Do dyspozycji zwiedzających są dwa takie tarasy – w Żłobnicy i Kleszczowie. Szczególnie interesujący jest ten drugi bo po pierwsze daje pogląd na to, z jak wielkim przedsięwzięciem mamy do czynienia (cała odkrywka ma aż 3200 ha powierzchni) a po drugie pozwala przyjrzeć się cały czas używanym koparkom. Z tarasu w Żłobnicy widać natomiast nie tylko odkrywkę, ale też elektrownię – kolejny z tutejszych gigantów.

Bełchatów, historia kopalni

Historia kopalni w Bełhatowie jest stosunkowo krótka – wydobycie ruszyło tu dopiero w 1975 roku, natomiast optymalną zdolność wydobywczą osiągnęła ona dopiero w 1988 r. Złoże cały czas jest eksploatowane bardzo intensywnie, istnieją plany poszerzenia wydobycia o kolejne tereny które uczynią największą dziurę w Europie obiektem jeszcze bardziej gigantycznym.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Jeśli chcemy zwiedzić kopalnię będziemy musieli dokonać telefonicznej rezerwacji i uiścić przelew z opłatą. Do wyboru mamy zwiedzanie sali tradycji z transportem do tarasów widokowych, zwiedzanie z dojazdem do wyrobiska i wyprawy niestandardowe, w których uzgadniamy co konkretnie chcielibyśmy zobaczyć z organizatorami zwiedzania.

Zamek Książ
Sarnia Skała

Rutyna Robert

Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.

 • Recent Posts

  Z ziemi włoskiej…, znane i cenione marki w Polsce

  Włosi słyną z pięknych projektów. Znane na całym świecie kolekcje są synonimem luksusu i przywiązywania…

  9 godzin temu

  Niezbędniki, które przydadzą się w czasie wyjazdów

  Wybierając się w dłuższą podróż, często zastanawiamy się, czy w danym hotelu lub pensjonacie znajdziemy…

  3 tygodnie temu

  TOP 10: co warto zobaczyć w Budapeszcie?

  Budapeszt to cenne skarby architektury oraz punkty widokowe, z których roztaczają się piękne panoramy. Co…

  2 miesiące temu

  Cmentarz koni

  Stawianie nagrobków zwierzętom może wydawać się nowomodną ekstrawagancją, nie jest to jednak bynajmniej zjawisko współczesne.…

  2 miesiące temu

  Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

  Najsłynniejszy z zamków tworzących Szlak Orlich Gniazd przetrwał do naszych czasów w formie ruin, ale…

  2 miesiące temu

  Twierdza Srebrna Góra

  Prusacy, którzy w 1740 r. zajęli Śląsk, zostawili po sobie wiele niezwykle interesujących pamiątek militarnych.…

  2 miesiące temu

  Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies