Gniew i jego zabytki – zespół zamkowy

Ta potężna budowla, górująca nad Wisłą i doskonale widoczna już z oddali, jest magnesem, który od lat przyciąga turystów do miasta Gniew. Zamek krzyżacki, który po renowacji przeprowadzonej w latach 90. XX wieku znów tętni życiem, jest wyjątkowo kuszącym celem wycieczki w tej części Pomorza Gdańskiego. Co warto wiedzieć na temat tej warowni? Na czym polega jej fenomen?

Potężny zamek – krzyżacka warownia i jej fenomen

Zamek w Gniewie jest jedną z najpiękniejszych i najpotężniejszych pamiątek, jakie pozostawili po sobie Krzyżacy na terenie Pomorza Gdańskiego. Jego budowę rozpoczęli Krzyżacy tuż po przejęciu ziemi gniewskiej w 1282 roku.

Prace związane z tą warownią trwały do XIV wieku, dzięki czemu powstała potężna budowla. Przez wieki zamek ten służył jako siedziba konwentu i komtura, dzięki czemu w czasach krzyżackich stał się Gniew ważnym ośrodkiem administracyjnym oraz politycznym.

Widok na Zamek Gniew
Widok na Zamek Krzyżacki w Gniewie

Gotycki zamek, wzniesiony na planie kwadratu, do dziś zachwyca wieżyczkami oraz wewnętrznym dziedzińcem. W skrzydle północnym znajdował się refektarz, z kolei zamkową kaplice urządzono w skrzydle południowym. Wschodnia część zamku służyła najprawdopodobniej jako pomieszczenia komtura i dormitorium, z kolei przyziemiu znajdowały się kuchnie i pomieszczenia gospodarcze.

Mury obronne oraz głęboka fosa zapewniały dodatkowa ochronę budowli, która dodatkowo posiadała naturalne zabezpieczenie w postaci skarpy, opadającej stromo w stronę Wisły. W XV wieku zamek został częściowo przebudowany. Poważnie zniszczony w czasie wojen w XVII wieku, od XVIII stulecia przestał się sprawdzać jako obiekt o charakterze obronnym. Coraz większe zniszczenia oraz brak remontów sprawiły, że wkrótce został on opuszczony.

W okresie zaborów budowla została przez Prusaków dostosowana do pełnienia nowej roli – magazynu oraz więzienia dla recydywistów. Dopiero w latach 90. XX wieku zamek został odrestaurowany, a dzięki nowym właścicielom zmienił się w jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części kraju.

Miasto Gniew
Miasto Gniew

Pałac Marysieńki – hotel z wyjątkową historią

Dziś jest eleganckim hotelem, z którego okien rozciąga się jedyny w swoim rodzaju widok na Wisłę. Przyciąga on wymagających turystów, a ze względu na swą przeszłość, intryguje również miłośników historii. Pałac, który dziś jest obiektem noclegowym, powstał przecież dla Marii Kazimiery – żony ówczesnego starosty gniewskiego Jana Sobieskiego.

W 1772 roku, tuż po I rozbiorze Polski, władze pruskie urządziły w tej pięknej rezydencji koszary wojskowe. W okresie międzywojennym pałac służył m. in. jako wojskowy magazyn, a po wojnie – jako magazyn zakładowy. Dziś, po remoncie, jest nie tylko ważnym miejscem dla wymagających gości, ale i jednym z ciekawych elementów w miejskiej panoramie.

Gniew to miasto wyjątkowe, a znajdujący się tu zamek nie bez powodu jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Pomorza Gdańskiego. Zachwyca on swą majestatyczną sylwetką i interesująca historią, przyciąga też coraz ciekawsza ofertą imprez kulturalnych i historycznych.

Nic więc dziwnego, że w czasie wycieczki po tej części kraju turyści tak chętnie zaglądają na jego teren. Ten zabytek zasługuje na uwagę, a czas spędzony na jego terenie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.”

Zamek w Niedzicy
Zamek Bobolice