Leżajsk – miasteczko podkarpackie, które warto odwiedzić

Majestatyczne góry, piękne lasy i pola oraz perełki architektury dworskiej – to wszystko możemy znaleźć na Podkarpaciu. Południowo-wschodnia Polska kojarzy się przede wszystkim z pełnymi uroku Bieszczadami i Jeziorem Solińskim. To idealne miejsce do odpoczynku letniego. Na Podkarpaciu znajdziemy także piękne miasteczka, które posiadają ciekawą historię i niezwykłe zabytki. Jednym z nich jest Leżajsk położony około 40 km od Rzeszowa. W czasie letnich wędrówek po Podkarpaciu warto zajrzeć do tego niezwykłego miejsca.

Leżajsk – rys historyczny

Początki miasteczka liczone są na wiek XIV, natomiast dwa wieki później osada została przeniesiona kilka kilometrów dalej, co umożliwiło jej szybszy rozwój. Leżajsk należał do dóbr królewskich. Liczne najazdy Tatarów osłabiały rozwój miasta, a przejście Szwedów podczas potopu szwedzkiego było dla mieszkańców wręcz druzgocące. Kolejni królowie wspomagali odbudowę Leżajska przyznając mu przywileje i zwalniając z obowiązku ponoszenia opłat i danin. Zabory i obie wojny światowe także pozostawiły za sobą zniszczenia, a Leżajsk pozostał do dziś niewielkim miasteczkiem. Obecnie liczy sobie niecałe czternaście tysięcy mieszkańców.

Leżajsk – zabytki, które warto zobaczyć

Polakom nazwa Leżajsk kojarzy się oczywiście z marką piwa produkowaną w leżajskim browarze, ale to nie jedyne walory tego miejsca. Z jakich zabytków słynie Leżajsk? Na pierwszym miejscu jest Klasztor ojców Bernardynów i przylegająca do niego Bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny z przepięknym ołtarzem głównym w stylu barokowym. Bezcennym skarbem bazyliki są także niezwykłe organy z misternymi zdobieniami. Organy składają się z trzech połączonych ze sobą instrumentów, na których jednocześnie może grać trzech organistów. Dźwięk organów można usłyszeć podczas odbywających się mszy świętych, istnieje także możliwość odpłatnego zamówienia występu organisty. Każdego roku odbywają się tutaj koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Leżajsk znany jest także jako miejsce pielgrzymek Żydów z całego świata, którzy odwiedzają grób cadyka Elimelecha, przedstawiciela chasydyzmu żyjącego w XVIII wieku. W pięknym i doskonale utrzymanym Dworze Starościńskim dziś znajduje się Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wśród perełek architektury można znaleźć Ratusz z wieżą, Pałac Miera oraz budynek należący kiedyś do Towarzystwa Oświatowego Proświta będący obecnie siedzibą biblioteki publicznej. Na głównych ulicach Leżajska można zobaczyć piękne zabytkowe budynki mieszkalne.

Leżajsk – noclegi, wyżywienie i dodatkowe atrakcje

Na terenie Leżajska znajdziemy dwa dobrze wyposażone hotele. Pokoje noclegowe wraz bufetem oferuje również Dom Pielgrzyma znajdujący się na terenie Klasztoru. Sporo kwater i miejsc noclegowych w gospodarstwach agroturystycznych znajdziemy w okolicznych miejscowościach. W zależności od naszych upodobań na obiad możemy udać się do eleganckiej restauracji, bistra oferującego domowe obiady czy baru typu fast food. Dla osób szukających rozrywki dostępne są dwa kluby nocne. Kilka kilometrów od Leżajska znajduje się chętnie odwiedzane w porze letniej kąpielisko Ożanna z domkami letniskowymi. Leżajsk posiada dworzec autobusowy oraz dworzec kolejowy, gdzie można znaleźć połączenie do Przemyśla, Lublina czy Warszawy.