Mława schrony

Mława schrony

Projekt ufortyfikowania terenu w okolicach Mławy został 19.06.1939 r. wysłany do akceptacji do marszałka Rydza Śmigłego. Wojna z Niemcami wisiała w powietrzu, trzeba więc było działać bardzo szybko. 14 lipca rozpoczęto prace pod Mławą, natomiast 12 sierpnia pod Rzęgnowem.

W sumie na tym terenie powstało aż 39 schronów wykonanych z żelbetu – 13 schronów do ognia jednostronnego, 34 do ognia dwustronnego, jeden schron do ognia czołowego i jeden schron obserwacyjny.

Bitwa pod Mławą była jedną z pierwszych bitew obronnych II Wojny Światowej. Atak właśnie na to miejsce nie był żadnym zaskoczeniem – wiadomo było, że Niemcy spróbują się tędy przedrzeć do Twierdzy Modlin i dalej do Warszawy.

Mimo zdecydowanej przewagi sił niemieckich Polakom udało się stawić przeciwnikowi zaciekły opór sprawiając, że wróg poniósł znacznie bardziej dotkliwe straty niż obrońcy. Wobec napierających Niemców i przewagi w lotnictwie utrzymanie tego terenu przez dłuższy czas było jednak niemożliwe – 4 września obrońcy wycofali się w kierunku Modlina.

Mława schrony – stan zachowania

Zdecydowana większość schronów zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Całkowicie zniszczony został tylko jeden obiekt, który znajdował się prawdopodobnie na terenie żwirowni.

Kilka z nich zostało zdemolowanych, jednak dzięki informacjom od zamieszkującej okolice ludności i na podstawie rozmieszczenia udało się określić z jakiego typu schronami mamy tu do czynienia.

W obiektach możemy znaleźć wiele pamiątek po wydarzeniach z września 1939 r. Między innymi na ścianie jednego ze schronów widnieje nazwisko jego dowódcy.

Fakt, że schrony do tej pory mogłyby w zasadzie pełnić funkcję obronną musi robić wrażenie zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że obiekty te były budowane na szybko.

Na terenie, na którym znajdują się schrony grupy rekonstrukcyjne odgrywają czasami wydarzenia z bitwy pod Mławą.

Jeśli będziemy mięli szczęście obserwować taki spektakl możemy być pewni, że został on przygotowany na podstawie pieczołowicie zbieranej dokumentacji i że jak najwierniej oddaje to, co się wówczas wydarzyło.

Lokalizacja i dojazd

[mapsmarker marker=”24″]