mosty-w-stanczykach Mosty w Stańczykach Technika Turystyka

Mosty w Stańczykach

Ciekawe miejsca w Polsce
1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...

Stańczyki to mała, wręcz mikroskopijna wieś w województwie Warmińsko-Mazurskim w powiecie Gołdapskim. Na co dzień żyje tu zaledwie kilka rodzin. Miejsce to jest jednak coraz częściej odwiedzane przez turystów ze względu na jeden z najbardziej imponujących w naszym kraju zabytków architektury kolejowej – gigantycznych wiaduktów o długości aż 180 m. (Mosty w Stańczykach)

[rev_slider alias=”classic-carousel16″]

Kiedy powstały mosty w Stańczykach ?

Wiadukty służyły pierwotnie linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, która współcześnie nie jest już używana. Powstały aby umożliwić przekroczenie rzeki Błędzianki. Pierwszy most – południowy powstał w okresie 1912 – 1917 (różne źródła podają różne daty rozpoczęcia budowy, wiadomo jednak, że ruszyła ona w latach 1912 – 1914). Drugi – północny został oddany do użytku w roku 1918.

Przeczytaj również:   Zamek w Dębnie

Mosty w Stańczykach robią niesamowite wrażenie. Wyglądem mocno przypominają rzymskie akwedukty i prezentują się naprawdę okazale – przęsła, które je podtrzymują są nie tylko masywne, ale również zaprojektowane bardzo estetycznie, co współcześnie zdarza się nieczęsto. Wśród badaczy historii tego obiektu nie ma zgody odnośnie ich konstrukcji – według jednych przęsła zbrojono przy pomocy elementów stalowych, według innych – za pomocą drewnianych bali.

Przeczytaj również:   Zamek Krzyżacki w Toruniu

Gdyby okazało się, że to ta druga grupa badaczy ma racje, uczyniłoby to obiekt w Stańczykach jeszcze bardziej wyjątkowym bo na początku XX w. gdy mosty powstały, metoda ta była już wykorzystywana niezwykle rzadko.

Przeznaczenie mostów w Stańczykach

Wiadukty w początkowym okresie istnienia służyły głównie przewozom pasażerskim. Linia Gołdap – Żytkiejmy była wykorzystywana między innymi przez grzybiarzy i osoby które chciały odpocząć na łonie natury. Do końca II Wojny Światowej przejeżdżały po nich również pociągi towarowe, transportujące między innymi materiały z których wybudowano Wilczy Szaniec w Gierłoży.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Obecnie wiadukty znajdują się na terenie prywatnym. Właściciel za wejście na swoją posesję pobiera opłaty. Mimo to chętnych nie brakuje – mosty są np. często wykorzystywane do sportów ekstremalnych, jak chociażby skoki na bungee. Niezależnie od tego, czy interesuje nas tego typu rozrywka czy też nie – podczas zwiedzania regionu na pewno warto odwiedzić Stańczyki.

Mosty w Stańczykach

ładowanie mapy - proszę czekać...

Mosty w Stańczykach 54.297100, 22.655200 Mosty w Stańczykach

PODOBNE MIEJSCA

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce