Groty w Mechowie

Groty w Mechowie

Dodał:

Groty, lub jaskinie Mechowskie nie zrobią raczej na doświadczonych speleologach wrażenia swoim rozmiarem. Mimo to atrakcja ta cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających powiat pucki turystów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że stanowi unikalne zjawisko w skali Polski, zwłaszcza na Pomorzu.

Położenie

Mechowo to miejscowość, która znajduje się w pewnej odległości od głównych arterii komunikacyjnych, choć nie powinniśmy mieć problemu z dotarciem do niej samochodem lub rowerem – najlepiej w tym celu wyruszyć z Pucka i trzymać się przebiegających w okolicy szlaków rowerowych. Gdy już uda nam się znaleźć tę malowniczą, kaszubską wieś, do grot trafimy z łatwością – prowadzą do nich liczne drogowskazy.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Kanał Elbląski

Całkowita długość podziemnej trasy w Grotach Mechowskich wynosi zaledwie 65 m, przy czym tylko część jaskini została udostępniona do zwiedzania. Tutejsza ścieżka jest więc najkrótszą w Polsce wytyczoną trasą podziemną.

Unikalność Grot Mechowskich wynika głównie z ich genezy – nie powstały wskutek ruchów tektonicznych, ale wypłukiwania spomiędzy bardziej opornych skał materiału luźniejszego. Właśnie stąd wziął się charakterystyczny kształt i kolor tutejszych kolumn – tworzą one wzory, jakie trudno znaleźć w jakimkolwiek innym miejscu.

Spotkamy tu jednak również formy, które w jaskiniach występują praktycznie zawsze, jak stalaktyty i stalagmity, mają one jednak niewielki rozmiar. Część tworów skalnych, znajdujących się w Mechowskich Grotach, ma czerwony odcień. Barwa ta wynika z dużej zawartości żelaza w wodzie, która od setek tysięcy lat kształtuje to miejsce.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek Krzyżacki w Toruniu

Zwiedzanie

Grota w Mechowie została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 1818 roku. Jej turystyczna atrakcyjność została potwierdzona już w 1908 r. przez władze pruskie, które nadały jej status pomnika natury. Od 1955 r. ma nadany już przez polaków status pomnika przyrody nieożywionej. Wejście do groty jest płatne, kosztuje jednak zaledwie 2 zł. Jeśli znajdujemy się w okolicy – koniecznie odwiedźmy Mechowo i zobaczmy, jak niezwykłe kształty może wyrzeźbić woda, jeśli tylko ma wystarczająco dużo czasu.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek Grodno

Cennik

Bilet normalny – 2 zł
Bilet ulgowy – 1,50 zł

Godziny otwarcia

marzec/kwiecień: od czwartku do niedzieli 10.oo-15.oo

od maja: od poniedziałku do soboty 9.oo-17.oo, w niedziele i święta 10.oo-17.oo

zimą niedostępne: grudzień-luty

Mapa i dojazd

Adres: Mechowo 34 A, Puck
telefon do przewodnika i opiekuna grot [w godzinach otwarcia]: 58 673 90 02

Groty w Mechowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Groty w Mechowie 54.713583, 18.285100 Groty w Mechowie
1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...

INNE CIEKAWE MIEJSCA