Jaskinia Łokietka

Jaskinia Łokietka

Legenda

Największa spośród jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego swoją nazwę zawdzięcza legendzie. Władysław Łokietek miał schronić się w niej podczas ucieczki przed armią Wacława II, króla Czeskiego. Według legendy życie Łokietka miało zostać ocalone przez pająka, który rozsnuł sieć maskując wejście i wprowadzając pościg w błąd. Właśnie dlatego brama wejściowa do jaskini jest stylizowana na pajęczą sieć.
Niezależnie od tego, czy powyższa historia jest prawdziwa czy nie, Jaskinia Łokietka pozostaje niezwykle interesującym miejscem. Jej długość wynosi aż 320 metrów. Na jaskinię składają się w sumie 4 sale – 2 większe noszą nazwy Rycerskiej i Sypialni (nazwy te również mają stanowić pamiątkę po pobycie Łokietka), oraz kilka korytarzy. Aby dostać się do środka będziemy musieli pokonać ok. 20 m szczelinę skalną – pierwotnie był tu korytarz, jednak jego strop zawalił się najprawdopodobniej jeszcze przed epoką lodowcową.

Zwiedzanie

Jaskinię Łokietka może zwiedzić każdy. Nie trzeba przechodzić żadnych specjalnych kursów dla grotołazów, choć warto patrzeć pod nogi. W środku znajdują się liczne ułatwienia, między innymi od 1987 r. jaskinia jest oświetlona, a część szlaku spacerowego możemy przebyć drewnianymi schodami. Jeśli chcemy odwiedzić jaskinię latem lub wiosną pamiętajmy, aby wziąć ze sobą ciepłe ubrania – panująca w środku temperatura wynosi ok. 7-8 stopni, a więc jest znacznie chłodniej niż na zewnątrz.

Zwiedzając Jaskinię Łokietka mamy doskonałą okazję przyjrzeć się efektom naturalnych zjawisk kształtujących ją przez tysiące i setki tysięcy lat. Znajdują się tu między innymi tzw. kotły wirowe świadczące o tym, że obiekt był kiedyś w całości wypełniony wodą, a także liczne utwory naciekowe. Szczególnie interesujący jest tzw. „orzeł” – duży słup naciekowy o zachwycającym kształcie. Stalaktyty i stalagmity są nieliczne – możemy je zaobserwować głównie w pobliżu „orła”.

Jaskinię Łokietka zwiedza się z przewodnikiem. Obejście całego obiektu zajmuje około pół godziny, bilet wstępu kosztuje zaledwie kilka złotych. Jeśli wybieramy się do Ojcowskiego Parku Narodowego na pewno warto odwiedzić to miejsce.

Bilety i godziny otwarcia

Jaskinia otwarta jest dla turystów od 14 kwietnia do 11 listopada (1 listopada nieczynne) w godz. od 9.00
– do 18.30 ostatnie wejście (kwiecień-sierpień),
– do 17.30 ostatnie wejście (wrzesień),
– do 16.30 ostatnie wejście (październik),
– do 15.30 ostatnie wejście (listopad).

Cennik biletów na rok 2018
– normalny: 12 zł
– ulgowy: 6 zł

Dojazd

Dojście z Doliny Prądnika do wyboru szlak niebieski i stromy czarny. Dostępna jest także krótsza droga od strony Czajowic.
Właśnie od strony Czajowic dostępny jest duży płatny parking. Dostępny jest tam również mały sklepik. Sama droga zajmuję około 15 minut.
Zwiedzanie około 30 minut z przewodnikiem.

32-089 Czajowice
Zamek w Lublinie