Wygasły wulkan - ciekawe miejsca w Polsce

Wygasły wulkan w Polsce

Polska nie jest raczej krajem który kojarzy się z wulkanami. Na jej terenie nie ma żadnych czynnych wulkanów, jednak można znaleźć kilka wygasłych. Zdecydowanie największym z nich jest Ostrzyca Proboszczowicka ( wygasły wulkan ), a więc największe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego.

Ostrzyca Proboszczowicka, wygasły wulkan

Wzniesienie to bardzo wyraźnie odróżnia się od reszty krajobrazu. Ma kształt stożka o mocno zaznaczonym wierzchołku. Wysokość Ostrzycy Proboszczowickiej to 501 m n.p.m., wybitność natomiast wynosi 151 m. Ten wygasły wulkan nie powala może rozmiarami, jest natomiast niezwykle interesującym obiektem z przyrodniczego i geologicznego punktu widzenia. Dojście na szczyt Ostrzycy Proboszczowickiej ułatwiają bazaltowe schody wraz z poręczami. Po drodze znajdują się również ławki na których można odpocząć. Podejście jest łatwe i nie sprawi najmniejszego problemu nawet osobom o słabszej kondycji, dzieciom czy ludziom starszym.

Co czeka nas podczas wspinaczki na szczyt Otrzycy Proboszczowickiej?

Przede wszystkim fantastyczny widok na okolicę. Ze względu na to, że wzniesienie stanowi bardzo wyraźną anomalię jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, przy dobrej widoczności możemy z obserwować z niego teren nawet bardzo oddalony. W okolicach szczytu wulkanu utworzono rezerwat przyrody z siedliskami rzadkich roślin i zwierząt – miejsce to słynie między innymi z lilii złotogłów. Występują tu również rzadkie gatunki motyli i ślimaków – to prawdziwy raj dla biologów.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Dużą atrakcję stanowi także las lipowy, który wiosną, gdy drzewa kwitną, generuje niesamowity zapach. Właśnie ze względu na doznania zapachowe najlepszym miesiącem na odwiedziny największego w Polsce wulkanu wydaje się być maj.

Po drodze znajdziemy również interesujące obiekty przyrody nieożywionej, jak chociażby unikalne gołoborza – efekt tysięcy lat erozji skał z których zbudowane jest wzniesienie.Ze względu na niecodzienny kształt Ostrzyca Proboszczowicka w czasach pogańskich była miejscem i przedmiotem kultu. Trudno się dziwić, bo wrażenie jakie wywiera oglądana z dołu jest niesamowite. Podobnie jak widok który roztacza się za szczytu.

[vc_cta]Kasprowy Wierch