X

Kanał Elbląski

Na terenie Polski znaleźć możemy wiele zabytków techniki, jednak mało który jest w stanie zaimponować rozmachem zastosowaniem nowatorskich idei konstrukcyjnych w takim stopniu jak Kanał Elbląski.

Choć trudno w to uwierzyć obiekt ten ma już ponad 150-letnią historię, a od prawie wieku z przerwami na konserwację odbywają się tu rejsy wycieczkowe. Co właściwie sprawia, że kanał ten jest jedyny w swoim rodzaju i stanowi jedną z najbardziej interesujących atrakcji naszego kraju?

Fragment Kanału Elbląskiego

Niezwykłość Kanału Elbląskiego

Bynajmniej nie chodzi wyłącznie o liczby, choć również one robią wrażenie – Kanał Elbląski jest najdłuższym żeglownym szlakiem rzecznym w Polsce. Wraz z odgałęzieniami, takimi jak Kanał Iławski czy Jagielloński ma ponad 150 km długości.

Tym, co czyni ten obiekt wyjątkowym i to nie tylko w skali Europy ale również świata jest rozwiązanie które pozwoliło na pokonanie niemal stumetrowej różnicy wysokości pomiędzy jeziorem Druzno i Buczyńcem.

Rozwiązaniem o którym mowa jest system 5 pochylni oraz torów, po których statki są przeciągane przy pomocą stalowych lin.

Inne miejsca

Oznacza to ni mniej ni więcej, że ok. 10 km żeglujące po kanale łodzie pokonują nie zanurzone w wodzie. Liny poruszane są przez koło wodne. Projektantem kanału był Georg Jacob Steenke.

Budowę rozpoczęto w 1844 roku, zakończono w 1881. Pierwotnie kanał miał służyć głównie usprawnieniu transportu towarów z Prus Wschodnich (czyli dzisiejszych Warmii i Mazur) do Gdańska i bardziej odległych ośrodków przy wykorzystaniu bałtyckich szlaków wodnych. Inwestycja była gigantyczna – szacuje się, że całe przedsięwzięcie kosztowało o ok. 10% więcej niż wzniesienie Wieży Eiffl’a.

Kanał Elbląski rewitalizacja

Kanał Elbląski był w ostatnich latach rewitalizowany co wiązało się z ograniczeniem dostępności do szlaku. Obecnie jest jednak równie sprawny jak w 1912 r. kiedy to odbył się na nim pierwszy rejs turystyczny.

Każdego roku korzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy turystów przyciągając nie tylko Polaków, ale również licznych gości z zagranicy. Rejs po Kanale Elbląskim z pewnością dostarczy niesamowitych wrażeń i pozwoli lepiej zorientować się w historii techniki.

Rutyna Robert: Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.
Inne miejsca

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies